Pomimo że roczna sprzedaż domów od deweloperów pozostaje niższa niż w ubiegłym roku, najnowsze dane z pierwszego kwartału 2025 roku wskazują na wyraźne ożywienie rynku. Oferta domów w granicach kilku największych miast: Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Trójmiasta, Łodzi i Katowic – sięgnęła ponad 2 tys.; o 4 proc. więcej w relacji kwartał do kwartału.
Średnia cena za mkw. osiągnęła poziom 11,5 tys. zł, wzrosła o 3 proc. w ujęciu kwartalnym i o 15 proc. w rocznym. Jednocześnie deweloperzy wciąż z rezerwą podchodzą do rozpoczynania inwestycji, ponieważ obawiają się nadpodaży.
Inne potrzeby, inne ceny, kilkaset domów na rynku w pierwszym kwartale
W granicach miast, na kilku głównych rynkach, deweloperzy wprowadzili w pierwszym kwartale 440 domów – o 20 proc. więcej niż w poprzednim kwartale, ale o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Sprzedano w tym czasie 370 domów; spadek kwartalny (-17 proc.) i roczny (-19 proc.). Aby zachęcić klientów, firmy coraz częściej oferują rabaty, darmowe miejsca parkingowe, instalacje smart home czy ekologiczne rozwiązania. Jednak nie zawsze to działa.
W aglomeracjach, w tym w przyległych powiatach, sytuacja wygląda nieco inaczej. Tam nowa podaż spadła o 16 proc. kwartał do kwartału i o 22 proc. rok do roku. Sprzedaż wyniosła 1,3 tys. domów, czyli wzrosła o 11 proc. w ujęciu kwartalnym, mimo rocznego spadku o 15 proc. Klienci w aglomeracjach są bardziej wrażliwi na ceny – szukają ekonomicznych rozwiązań i akceptują większą odległość od centrum w zamian za niższy koszt.
Katowice okazały się liderem wzrostu oferty
Największy wzrost dostępności domów deweloperskich zanotowano w Katowicach (+33% rok do roku), Warszawie (+28%) i Trójmieście (+22%). W Poznaniu i Wrocławiu liczba dostępnych nieruchomości spadła – odpowiednio o 12 i 5 proc. rok do roku.
Deweloperzy przyjęli strategię ostrożności również w zakresie podaży – w porównaniu z pierwszym kwartałem 2024 roku liczba nowych inwestycji spadła o 61 proc. w Poznaniu i okolicach, o 38 proc. we Wrocławiu i aż o 25 proc. w Warszawie. Największe spadki sprzedaży wystąpiły w Krakowie (-30 proc.) i Poznaniu (-46 proc.).
Ceny poszły w górę, szczególnie w Warszawie i Poznaniu
Najwyższe ceny ofertowe odnotowano w Warszawie. W stolicy średnia cena za metr kwadratowy domu osiągnęła 10,4 tys. zł, natomiast w Poznaniu i jego aglomeracji ceny wzrosły o 11 proc.
W Katowicach ceny wzrosły o 8,5 proc., a w Łodzi wzrosły o 5 proc., a w Trójmieście i okolicznych powiatach o 4 proc. Region śląski, dzięki atrakcyjnym cenom (średnio 7,1 tys. zł/mkw.) i rozwijającej się infrastrukturze, staje się coraz bardziej pożądanym miejscem do zamieszkania. Natomiast w Krakowie i Wrocławiu wzrosty były symboliczne i nie przekroczyły 1 proc.