Cyfrowy Polsat ma wielkie ambicje, z kolei Netia w ostatnich latach wyraźnie przygasła i nie jest już tą odważną firmą, która przed laty rzucała wyzwanie Neostradzie z zamiarem nawiązania równej walki.
O planowanej koncentracji przedsiębiorców pisano już na początku grudnia 2017 roku. Zdaniem Marcina Połowianiuka z serwisu Spider’s Web Cyfrowy Polsat zdecydował się na taki krok w celu wzmocnienia swoich sił w walce z głównym konkurentem – Orange. Kto wie, być może Netfia jeszcze powalczy ze spadkobiercami Neostrady poprzez swojego następcę.
To byłaby piękna historia, lecz do jej spełnienia się brakuje jeszcze zgody ze strony organów państwowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest właśnie na etapie analizowania ewentualnej koncentracji obu podmiotów na skutek wykupowania kolejnych akcji przez właścicieli Cyfrowego Polsatu.
Cyfrowy Polsat przejmuje Netia
Proces posuwa się do przodu, choć UOKiK ostrzega, że rozpoczął drugi etap postępowania, a to nie jest dobra wiadomość. Urząd będzie przyglądał się nie tylko stanowi posiadania Cyfrowego Polsatu oraz Netii, ale również analizował połączenie przedsiębiorców przez pryzmat konkurencyjnych przedsiębiorców działających w zakresie usług dostępu do płatnej telewizji, internetu mobilnego oraz telefonii komórkowej, którzy mogliby poczuć się… cóż, „przytłoczeni” tak umocnioną konkurencją.
W opinii UOKiK przedsiębiorcy prowadzący działalność na rynku dostępu do płatnej telewizji rywalizują o klienta, niezależnie od tego, w jaki sposób dostarczają usługę (w tej sprawie Cyfrowy Polsat poprzez platformę satelitarną, a Netia za pomocą sieci kablowej). Konsument otrzymuje bowiem porównywalną usługę. Natomiast w ujęciu geograficznym rynek zależny jest od stosowanej technologii. Dla operatorów platform satelitarnych jest to co do zasady rynek krajowy, a dla operatorów kablowych rynek ten ograniczony jest zasięgiem sieci i stanowi obszar miasta lub miejscowości.
– czytamy w komunikacie urzędu.
Gdyby postępowanie w sprawie koncentracji zakończyło się w pierwszym etapie – sprawa byłaby prosta, a to oznaczałoby, że urząd nie ma żadnych wątpliwości. Rozpoczęcie drugiego etapu wskazuje na to, że UOKiK ma jednak pewne zastrzeżenia i konieczne będzie dalsze, kilkumiesięczne postępowanie, w skład którego wchodzić będą między innymi badania rynku. To mimo wszystko standardowa propozycja i wydaje się, że w obliczu skali działania innych podmiotów obecnych na rynku, decyzja mimo wszystko wszystko będzie pozytywna.
Cyfrowy Polsat zależny teraz od jednego człowieka (i nie ma on na imię Zygmunt)
Dalsze losy strategicznych działań Cyfrowego Polsatu (i Netii) zależą od oceny dokonanej przez Prezesa UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Marek Niechciał może na koncentrację się zgodzić, ale może też podjąć decyzję odmowną.
Art. 20. 1. Prezes Urzędu zakazuje, w drodze decyzji, dokonania koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.
O tym jaka to będzie decyzja i jak wpłynie ona na kształt rynku telekomunikacyjnego w Polsce, dowiemy się do czerwca tego roku.