Fizjoterapeuta mógłby pełnić funkcję lekarza pierwszego kontaktu. Wystawiłby również zwolnienie lekarskie

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Fizjoterapeuta mógłby pełnić funkcję lekarza pierwszego kontaktu. Wystawiłby również zwolnienie lekarskie

W przypadku bólu kręgosłupa wielu pacjentów od razu udaje się do lekarza rodzinnego po zwolnienie lekarskie. Tymczasem nie zawsze jest to konieczne ani najlepsze rozwiązanie. Dr hab. Maciej Krawczyk, nowy konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, zaznacza, że skuteczniejszym i bardziej racjonalnym krokiem może być szybki kontakt z fizjoterapeutą.

Podobne rozwiązania funkcjonują już z powodzeniem w co najmniej 10 krajach Europy. W tych systemach opieki zdrowotnej fizjoterapeuci pełnią funkcję tzw. lekarza pierwszego kontaktu w terapii zespołów bólowych kręgosłupa. To oznacza, że pacjent może udać się bezpośrednio do fizjoterapeuty, który przeprowadzi diagnostykę funkcjonalną i rozpocznie terapię.

Do fizjoterapeuty zamiast do lekarza w przychodni

Szybka interwencja fizjoterapeuty daje często lepsze efekty terapeutyczne niż samo farmakologiczne łagodzenie objawów czy kilkudniowe zwolnienie lekarskie. W wielu przypadkach już po kilku spotkaniach z fizjoterapeutą można znacznie ograniczyć ból, poprawić ruchomość kręgosłupa i zapobiec dalszym nawrotom dolegliwości.

Z tego powodu fizjoterapeuci apelują o poszerzenie swoich uprawnień i możliwości działania w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Dziś, chociaż prawo przewiduje dostęp do fizjoterapii, w praktyce system ogranicza go długimi kolejkami i niewystarczającym finansowaniem.

System potrzebuje takich zmian, aby fizjoterapia stała się bardziej dostępna

Według doktora Krawczyka w Polsce wciąż brakuje skutecznego systemu organizacji rehabilitacji. Pacjenci z bólem kręgosłupa często trafiają do szpitali lub korzystają z L4, zamiast od razu uzyskać odpowiednią pomoc. Bardzo ważna jest w tym wszystkim rola NFZ-u. Jeśli świadczenia fizjoterapeutyczne będą właściwie wyceniane i finansowane, dostępność usług wzrośnie, a pacjenci szybciej otrzymają realne wsparcie.

Przykładem mogą być pacjenci po udarach, zawale czy z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, którzy potrzebują regularnej, chociaż niekoniecznie intensywnej opieki fizjoterapeutycznej. System powinien być więc elastyczny i pozwalać dopasować rodzaj oraz intensywność świadczeń do rzeczywistych potrzeb chorego.

Fizjoterapeuta jako specjalista pierwszego kontaktu

Wzorem innych krajów europejskich również w Polsce warto rozważyć wprowadzenie fizjoterapeuty jako specjalisty pierwszego kontaktu w leczeniu niektórych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu pacjent nie musiałby tracić czasu na wizytę u lekarza rodzinnego, który i tak najczęściej, po wstępnym rozpoznaniu problemu, skieruje go do fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta w Polsce nie ma uprawnień do wystawiania zwolnień lekarskich. Nie ma również możliwości kierowania pacjentów na badania inwazyjne. Gdyby prawo bardziej zaufało przedstawicielom tego zawodu i nadało im takie przywileje, mogliby oni odciążyć lekarzy rodzinnych i poprawić wydolność służby zdrowia.