Kupując pierwsze cztery kąty, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy np. kupić nowe lokum od dewelopera, mieszkanie używane w stanie do remontu lub używane w stanie do zamieszkania. Każda z tych alternatyw ma wady i zalety. Ale bez wątpienia najlepszym wyborem dla przeciętnego Kowalskiego na dobry początek jest zakup używanego mieszkania, do którego można się od razu przeprowadzić.
Nowe mieszkania od dewelopera, mieszkania używane do remontu, mieszkania używane do zamieszkania
Dostępne na naszym rynku mieszkania są bardzo różnorodne. Jednak upraszczając sprawę, można powiedzieć, że często reprezentują jeden z trzech typów.
Pierwszym z nich jest nowe mieszkanie od dewelopera. Obok niego możemy wymienić mieszkanie używane w stanie do remontu lub do zamieszkania.
Każde nowe mieszkanie od dewelopera trzeba wykończyć i wyposażyć, a to ogromny koszt
Przeciętnemu Kowalskiemu, będącemu młodym człowiekiem na dorobku, najczęściej się nie przelewa. Stąd zakup pierwszego mieszkania od dewelopera niekoniecznie będzie dla niego dobrym rozwiązaniem.
To oczywiste, że najlepiej móc zapuścić korzenie w nowym lokalu, którego nikt przed nami nie użytkował. Ale podejmując taką decyzję, zawsze należy brać pod uwagę koszty, jakie ona za sobą niesie.
Nowe mieszkanie od dewelopera każdorazowo trzeba wykończyć i wyposażyć. W przypadku standardowego mieszkania dwupokojowego o metrażu ok. 45 m2 koszt ten może wynosić np. 100 000 zł – i to w średnim standardzie.
W razie zapotrzebowania na miejsce postojowe i komórkę lokatorską do ceny mieszkania należy oprócz tego doliczyć jeszcze co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W mieszkanie do remontu często trzeba zainwestować kwotę będącą połową jego wartości
Koszt lokalu do remontu, zwłaszcza kapitalnego, jest jeszcze wyższy. Nierzadko trzeba w nim bowiem skuć tynki do gołych świat, a później zrobić od podstaw wszystkie instalacje.
W praktyce kapitalny remont, a później wykończenie i wyposażenie takiego mieszkania może kształtować się np. na poziomie połowy jego wartości.
Najmniej pieniędzy zapłacimy za mieszkanie w stanie do zamieszkania
Z tego powodu dla młodego człowieka, dysponującego ograniczonymi środkami, często najlepszą opcją okazuje się zakup używanego mieszkania w stanie pozwalającym na to, aby w nim zamieszkać.
Jest nim lokal, który przeszedł remont w stosunkowo nieodległej przeszłości jak na polskie realia, a więc np. 10-20 lat temu. Uwzględniając wszystkie koszty, w porównaniu z opisanymi wcześniej alternatywami, taka nieruchomość w większości przypadków będzie najtańsza.
Ewentualny remont można w niej przeprowadzić po jakimś czasie od zakupu, np. wtedy, gdy stwierdzimy, że wybrane lokum spełnia nasze oczekiwania i kiedy będzie nas na to stać.
Gdyby zaś lokal taki nam nie odpowiadał, będziemy mogli go bez zbędnych sentymentów zamienić na inny, nie cierpiąc z powodu negatywnych skutków efektu utopionych kosztów.