Odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów za pirackie oprogramowanie wykorzystane w polskiej firmie zostanie zapłacone w wyniku ugody.
BSA to instytucja, która w porozumieniu z policją i prokuraturą ściga głównie firmy, które mają pirackie oprogramowanie zainstalowane na komputerach i za jego pomocą zarabiają pieniądze. Działa na zasadach non-profit i w porozumieniu z producentami oprogramowania. Donosi ona, że w wyniku ugody z pewną firmą, zapłacone zostanie odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów.
Firma dopuściła się haniebnego procederu wykorzystywania pirackiego oprogramowania w celach zarobkowych i to w ilości przekraczającej 200 programów. Wszystkie one były zainstalowane na wielu komputerach. Wśród nich są aplikacje takich firm jak Autodesk, Microsoft i Siemens. Rekordowe odszkodowanie powinno wpłynąć na wiele innych podmiotów gospodarczych, które wykorzystują do zarabiania nielegalne kopie oprogramowania i systemów operacyjnych.
Warto pamiętać, że kara finansowa to nie jedyna przykrość, jaka może spotkać przedsiębiorcę. Kolejnymi dotkliwymi konsekwencjami jest przestój w firmie spowodowany konfiskatą sprzętu, na którym oprogramowanie zostało ujawnione, przez co firma traci możliwość funkcjonowania i zarobkowania. Dobre imię jest często cenniejsze niż kary finansowe, gdyż po takiej akcji mogą się od przedsiębiorstwa odsunąć kontrahenci, zleceniodawcy, a nawet potencjalni pracownicy.
Masz problemy lub wątpliwości związane z prawami autorskimi, wykorzystywaniem nielegalnie zdobytego oprogramowania i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com