Rekordowy milion USD odszkodowania za pirackie oprogramowanie w polskiej firmie

Firma Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (5) 21.08.2015
Rekordowy milion USD odszkodowania za pirackie oprogramowanie w polskiej firmie

Maciej Lewczuk

Odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów za pirackie oprogramowanie wykorzystane w polskiej firmie zostanie zapłacone w wyniku ugody.

BSA to instytucja, która w porozumieniu z policją i prokuraturą ściga głównie firmy, które mają pirackie oprogramowanie zainstalowane na komputerach i za jego pomocą zarabiają pieniądze. Działa na zasadach non-profit i w porozumieniu z producentami oprogramowania. Donosi ona, że w wyniku ugody z pewną firmą, zapłacone zostanie odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów.

Firma dopuściła się haniebnego procederu wykorzystywania pirackiego oprogramowania w celach zarobkowych i to w ilości przekraczającej 200 programów. Wszystkie one były zainstalowane na wielu komputerach. Wśród nich są aplikacje takich firm jak Autodesk, Microsoft i Siemens. Rekordowe odszkodowanie powinno wpłynąć na wiele innych podmiotów gospodarczych, które wykorzystują do zarabiania nielegalne kopie oprogramowania i systemów operacyjnych.

Warto pamiętać, że kara finansowa to nie jedyna przykrość, jaka może spotkać przedsiębiorcę. Kolejnymi dotkliwymi konsekwencjami jest przestój w firmie spowodowany konfiskatą sprzętu, na którym oprogramowanie zostało ujawnione, przez co firma traci możliwość funkcjonowania i zarobkowania. Dobre imię jest często cenniejsze niż kary finansowe, gdyż po takiej akcji mogą się od przedsiębiorstwa odsunąć kontrahenci, zleceniodawcy, a nawet potencjalni pracownicy.

Masz problemy lub wątpliwości związane z prawami autorskimi, wykorzystywaniem nielegalnie zdobytego oprogramowania i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com

5 odpowiedzi na “Rekordowy milion USD odszkodowania za pirackie oprogramowanie w polskiej firmie”

 1. „Donosi ona, że w wyniku ugody z pewną firmą, zapłacone zostanie odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów.”

  skoro nie mozna potwierdzic przedstawionych faktow cala historia jest wyssana z palca…..

 2. Będąc byłym pracownikiem firmy z działu IT która miała nielegalne oprogramowanie (na życzenie szefostwa oczywiście), mnie jako osobę tam pracującą mogą dosięgnąć jakieś konsekwencje? W umowie nie miałem nic zawarte o legalnym/nielegalnym oprogramowaniu jeśli mogłoby być to jakimś punktem zaczepienia mnie przez byłą firmę w razie nieprzyjemności.

  • Jeżeli już tam nie pracujesz, to raczej nic Ci nie grozi. Co innego w przypadku, gdybyś w dalszym ciągu był tam zatrudniony. No i oczywiście zależy na jakim stanowisku byłeś. Jest różnica między sprzątaczem a administratorem sieci.

 3. Cóż. Za głupotę się płaci.
  No to sobie zaoszczędzili.

  Skoro prowadzisz firmę to albo kupujesz legalne oprogramowanie, albo przechodzisz na otwarte odpowiedniki * (licencja GNU GPL).

  * Nie dotyczy całkowicie specjalistycznych programów pokroju Siemensa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *