Popyt na specjalistów z branży IT nie słabnie. A podwyżki wynagrodzeń są już czterocyfrowe

Praca Dołącz do dyskusji
Popyt na specjalistów z branży IT nie słabnie. A podwyżki wynagrodzeń są już czterocyfrowe

Już od kilku lat bardzo widoczny jest trend przebranżawiania się Polaków do pracy w IT. Nic dziwnego – średnie zarobki specjalistów pracujących w tej branży są wysokie, a już nawet kilka lat doświadczenia otwiera furtkę do wynagrodzeń rzędu kilkunastu czy – w niektórych przypadkach – kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jakie są obecnie najbardziej pożądane specjalizacje IT, które z nich są najlepiej wynagradzane i na jakie zarobki mogą liczyć osoby, które zdecydują się na pracę w tej branży?

Popyt na specjalistów IT nie słabnie. Jest wręcz odwrotnie

Mogłoby się wydawać, że skoro co roku tysiące Polaków podejmuje decyzję o przebranżowieniu się do pracy w IT, to popyt na nowych specjalistów nie jest już tak silny jak kilka lat temu. Okazuje się jednak, że jest wręcz odwrotnie. Z Raportu wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022 autorstwa Just Join IT wynika, że w roku 2022 na platformie opublikowano 175 610 ofert pracy, czyli… aż o 183 proc. więcej, niż w 2021 r. To najlepiej pokazuje, że zapotrzebowanie na specjalistów IT cały czas rośnie – i prawdopodobnie jeszcze długo nic tego nie zmieni.

Kogo najczęściej poszukiwali pracodawcy? Tradycyjnie – programistów (a konkretnie: programistów Java i Java Script) oraz testerów (co powinno szczególnie ucieszyć osoby rozważające rozpoczęcie kariery w branży IT). Wielu pracodawców poszukiwało też DevOpsów i programistów .NET. Warto też podkreślić, że względem roku 2021 nastąpił minimalny wzrost (rzędu 1-5 proc.) udziału w całkowitej liczbie ofert kategorii Support, Admin, C i Architecture.

Które specjalizacje są najlepiej wynagradzane?

Osoby, które myślą o karierze w branży IT z pewnością zainteresuje to, które specjalizacje – z tych najbardziej popularnych – są najlepiej wynagradzane. Okazuje się, że w zeszłym roku w najlepszej sytuacji byli specjaliści DevOps – w 2022 r. średnie zarobki na wszystkich poziomach seniority wyniosły 16 474 zł brutto na umowie o pracę. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści Python – oni mogli liczyć na średnie zarobki rzędu 15 476 zł miesięcznie. „Podium” zamykają specjaliści od danych – ze średnimi zarobkami 14 880 zł na miesiąc. Warto jednak podkreślić, że średnie wynagrodzenie specjalistów Java czy JavaScript było niewiele niższe – bo wynosiło odpowiednio 14 822 zł i 14 171 zł.

Ile można zarobić w IT na start?

Jeszcze ciekawszą informacją dla osób, które planują przebranżowienie się lub po prostu start kariery zawodowej w IT są średnie zarobki w zależności od doświadczenia i typu umowy. Okazuje się, że w 2022 r. wynagrodzenia w branży IT mocno wzrosły względem roku 2021 – i mowa tu o nawet czterocyfrowych podwyżkach. Na przykład juniorzy zatrudnieni na umowę o pracę mogli liczyć średnio na 7 549 zł brutto miesięcznie, podczas gdy w 2021 – na 6509 zł. Ogromne wzrosty można zauważyć jednak zwłaszcza w przypadku midów i seniorów; w przypadku tych pierwszych średnie wynagrodzenie wzrosło o 2873 zł (do 14 547 zł). Seniorzy zarabiali natomiast średnio o… 4667 zł więcej niż w 2021 r. Różnica jest zatem oszałamiająca.

Nieco inaczej wygląda sytuacja specjalistów kontraktowych, na umowach B2B. Juniorzy mogli w zeszłym roku liczyć na średnio 8737 zł miesięcznie, midzi – 16 690 zł, natomiast seniorzy – na 23 895 zł. Co istotne, także i specjaliści na B2B mogli liczyć na czterocyfrowe podwyżki względem 2021 r.

Luka w IT jeszcze długo nie zostanie zapełniona

Czy w najbliższym czasie możliwy jest spadek popytu na specjalistów z branży IT? Powyższe dane sugerują, że jest raczej odwrotnie – i zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednie kompetencje cały czas rośnie. Wiele wskazuje też na to, że jeszcze przez dłuższy czas luka w IT nie zostanie zapełniona. Osoby, które myślą o pracy w IT, mogą zatem śmiało próbować swoich sił w zdobywaniu wiedzy i umiejętności w nowym zawodzie.