Od rana alarmy i syreny w twoim mieście? Spokojnie, to tylko ćwiczenia, ale warto wiedzieć, co i jak [INFOGRAFIKA]

Państwo Dołącz do dyskusji (126)
Od rana alarmy i syreny w twoim mieście? Spokojnie, to tylko ćwiczenia, ale warto wiedzieć, co i jak [INFOGRAFIKA]

Dziś i jutro (tj. 14 i 15 listopada) w na terenie całego województwa mazowieckiego brzmiały lub zabrzmią syreny alarmowe. Jest to rodzaj ćwiczeń i testów systemu RENEGADE, służącego do alarmowania ludności na wypadek różnego rodzaju zagrożeń. Nadawany jest sygnał akustyczny, oznaczający alarm powietrzny.

Jak donosi serwis Warszawa w Pigułce, testy systemu obejmują jedynie województwo mazowieckie.

Alarm powietrzny

Informacja o przeprowadzanych ćwiczeniach została udostępniona, jednak nie trafiła do szerszego grona odbiorców. Na portalu wykop.pl pod tagiem #warszawa, można zobaczyć różne relacje ludzi, a także dosyć ciekawe reakcje.

Niektórzy mieszkańcy regionu byli tym alarmem wyraźnie zaskoczeni

[…] Zawyły syreny a minutę później dostaliśmy polecenie opuszczenia budynku. Czy aby na pewno to są ćwiczenia?

Dobry test, wyły syreny a jak przestały chwilę później głośny odrzutowiec narobił hałasu takiego głębokiego i z wysoka nad Warszawą że niby dotarł i bomby zrzuca jakąś minutę po przestaniu wycia. Przez chwilkę się zastanowiłem czy to oby był test.

Prowadzone ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego mają kryptonim RENEGADE/SAREX 18. Najbardziej zauważalną częścią ćwiczeń jest alarm akustyczny, który można usłyszeć dzisiaj w godzinach 9:00 – 14:00. Mieszkańcy usłyszeli lub usłyszą 3 minutowy dźwięk modulowany ogłaszający alarm powietrzny, a następnie 3 minutowy dźwięk ciągły odwołujący alarm.

Rodzaje alarmów

Warto również przypomnieć wszystkie rodzaje alarmów, żeby mieć świadomość tego, co się właśnie dzieje. Alarmy akustyczne intuicyjnie wzbudzają niepokój, chociaż tak naprawdę wykorzystywane są do różnych celów. Zadania alarmowe są na szczęście rzadkością.

Rodzaje alarmów akustycznych doskonale przedstawi poniższa infografika

alarm powietrzny

Postępowanie podczas alarmu

Reguły postępowania podczas trwania alarmu są odrębną kwestią. Można je znaleźć w różnych poradnikach, a również w każdym obiekcie użyteczności publicznej. Mogą się one różnić od siebie w zależności od miejsca, w którym będziemy się znajdować w momencie usłyszenia alarmu akustycznego.

Alarm akustyczny nie jest oczywiście jedynym środkiem alarmowania ludności. Odpowiednie komunikaty – w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej – pojawią się we wszelkich środkach masowego przekazu, jak radio, telewizja i inne.