Błędy, które kosztują. O błędach w dziedziczeniu popełnianych przez spadkobierców

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Błędy, które kosztują. O błędach w dziedziczeniu popełnianych przez spadkobierców

Wydaje się, że jako spadkobiercy jesteśmy jedynie częścią mechanizmu, który niejako toczy się sam. To by oznaczało, że nie musimy podejmować właściwe żadnych działań, aby spadek odziedziczyć – a przynajmniej, że te starania byłyby bardzo ograniczone. Wiele osób wyobraża sobie, że powołanie do spadku oraz jego przyjęcie odbywa się z mocy prawa. Nic bardziej mylnego. Dziedziczenie wymaga działania przede wszystkim ze strony spadkobierców, a niewłaściwe czynności prowadzą do popełnienia wielu błędów.

Błędy w dziedziczeniu popełniane przez spadkobierców

Dobrze przygotowany przez spadkodawcę proces dziedziczenia oczywiście eliminuje wiele z potencjalnie możliwych do popełnienia błędów. Z tego powodu warto być świadomy naszych obowiązków jako spadkobierców. Prawdopodobnie większość z nas wcześniej lub później stanie przed koniecznością przeprowadzenia postępowania spadkowego; z tego powodu należy posiadać przynajmniej minimalną znajomości prawa spadkowego. Taka wiedza naprawdę wiele ułatwia, nawet w kwestii podjęcia pierwszych kroków związanych z naszą sytuacją. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej lub przynajmniej krótkiej porady prawnej, tak aby szybko wyposażyć się w wiedzę na temat naszych praw oraz obowiązków.

Taka wiedza pozwoli nam uniknąć wielu komplikacji. Jedną z nich może być kłopot z interpretacją zapisów testamentowych lub błędna interpretacja przepisów prawa spadkowego. Naprawdę często spotyka się osoby, które są przekonane o nieistniejących zasadach związanych z dziedziczeniem. Jedną z nich jest wpływ opieki nad spadkodawcą w ostatnich latach jego życia. Dla wielu osób fakt zajmowania się spadkodawcą zwiększa ich prawo do dziedziczenia albo w ogóle je ustanawia. Niestety jest to błędne przekonanie, do tego bardzo brzemienne w skutkach.

Kolejnym częstym błędem popełnianym przez spadkobierców jest brak sporządzenia spisu inwentarza. Dokładnie spisanie co wchodzi w skład spadku nie tylko pomaga w skutecznym podziale masy spadkowej, ale przede wszystkim zabezpiecza przed ewentualnym długami spadkowymi. Często ma też decydujące znaczenie przy podjęciu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Przyjęcie spadku bez komplikacji

Z tą ostatnią kwestią wiąże się również kwestia braku zachowania przez spadkobierców ustawowych terminów do przyjęcia lub odrzucenia spadku. Ich niezachowanie w przypadku zadłużonych spadków ma naprawdę poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Opóźnianie przyjęcia spadku i przeprowadzenia wszystkich formalności niesie konsekwencje również dla tych spadkobierców, którzy spadek przyjmują. Zwłoka w rozpoczęciu formalności związanych z dziedziczeniem może doprowadzić do utraty wartości majątku lub przedawnienia niektórych roszczeń. Spadkobiercy, którzy formalnie nie przyjęli spadku, nie mogą nim rozporządzać, a co za tym idzie, cały majątek jest w pewnym sensie w zawieszeniu.

Ostatnim błędem, jaki mogą popełnić spadkobiercy, jest zaniedbanie zobowiązań podatkowych. Pominięcie lub niewłaściwe zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowy może skutkować koniecznością zapłaty podatku, z którego spadkobiercy na ogół są zwolnieni.

Na zakończenie warto dodać, że ważną kwestią związaną z dziedziczeniem, która może przerodzić się w błąd, jest porządek w dokumentach. Zaniedbywanie przechowywania i archiwizacji ważnych dokumentów spadkowych może utrudnić późniejsze formalności i rozliczenia. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż wiele z tych dokumentów jest nie do odtworzenia.