Bon turystyczny może także dla emerytów. Jest też propozycja, by zapłacić nim za usługi: kajaki czy przewodnika

Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (390)
Bon turystyczny może także dla emerytów. Jest też propozycja, by zapłacić nim za usługi: kajaki czy przewodnika

O bonie turystycznym słyszymy już od kilku miesięcy. Temat nadal wzbudza ogromne zainteresowanie, pomimo braku konkretnego terminu rozpoczęcia dostępności świadczeń. 

Na początku lipca projekt ustawy o bonie turystycznym został przyjęty przez senatorów, nie obyło się jednak bez wprowadzenia poprawek. Obecna wersja ustawy proponuje możliwość wykorzystania świadczenia na usługę u jednego organizatora, co znacząco zawęża zakres korzystania z usług przy użyciu bonu. Sejmowa komisja ma się zająć propozycjami poprawek przedstawionymi przez Senat. Jest szansa, że już w tym tygodniu możemy poznać ostateczną wersję programu.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w piśmie do przewodniczącej sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny poseł Urszuli Ruseckiej zaapelował o poparcie poprawek zaproponowanych przez Senat. W liście rzecznik podkreślił, że w wersji zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę refundacje otrzymałyby tylko niektóre przedsiębiorstwa. Jak mówi rzecznik

Branża turystyczna bardzo dobrze przyjęła zapowiedź bonu turystycznego, gdyż do tej gałęzi gospodarki ma trafić kilka miliardów złotych, a jest ona jedną z dziedzin najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa. Jednak rozwiązanie, które przyjął Sejm mówi, że skorzystać mogą z niego tylko organizatorzy imprez turystycznych, natomiast podmioty świadczące pojedyncze usługi turystyczne są z tego wyłączone. To jest niekorzystne rozwiązanie, ponieważ wyklucza drobnych przedsiębiorców. Dlatego apelowaliśmy do Sejmu i Senatu o zmiany. Senat zaproponował poprawkę, aby także organizator turystyki, czyli pojedynczy mikroprzedsiębiorca mógł skorzystać z tego z bonu. Będę uzasadniał konieczność przyjęcia tej poprawki na Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz przekonywał posłów do tej zmiany

Wprowadzenie zmian pozwoliłoby na płacenie bonem za pojedyncze usługi, takie jak wynajęcie kajaku czy zamówienie przewodnika. Zdaniem rzecznika obecnie ustawa promuje największych przedsiębiorców, oferujących kompleksowe usługi kosztem mniejszych przedsiębiorców działających w konkretnym obszarze, np. przewodnicy. Proponowane przez senatorów rozszerzenie definicji imprezy turystycznej zmienia ten stan rzeczy i zapewnia finansowanie szerszej grupie przedsiębiorców, również tych mniejszych, mocno poszkodowanych przez obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

Bon turystyczny również dla emerytów?

Jednocześnie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wykluczyła przyjęcie poprawki rozszerzającej, która obejmowałaby również emerytów jako beneficjentów bonu turystycznego. Minister podkreśliła, że emerytom przyznano już trzynastą emeryturę, a w planach jest również czternasta, co skutecznie wyklucza tą grupę jako potrzebującą wsparcia finansowego w organizacji urlopu. Przypominamy, że polski bon turystyczny ma być wsparciem finansowym dla rodzin, niezależnie od wysokości dochodu, wystarczy pobierać świadczenie 500+. Zgodnie z ustawą, wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami 1000 zł.

Obecnie trwają pracę nad katalogiem bazy turystycznej, a bony będzie można pobierać przy użyciu platformy internetowej ZUS PUE. Minister Emilewicz w rozmowie z Radiem Plus zapowiedziała możliwość uruchomienia bonów już pod koniec lipca.