Co zrobić, żeby dostać bon turystyczny i komu ostatecznie przysługuje? Sejm uchwalił już projekt ustawy

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (129)
Co zrobić, żeby dostać bon turystyczny i komu ostatecznie przysługuje? Sejm uchwalił już projekt ustawy

Dotychczas przekazywane informacje odnośnie bonów turystycznych na wakacje zmieniały się jak w kalejdoskopie. O przyznanych benefitach słyszeliśmy już w kwietniu, a informację przekazała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Bony mają pomóc sektorowi turystycznemu, który bardzo ucierpiał w dobie pandemii. Zamknięte granice i dalsze ograniczenia nie pomogły w pozyskaniu klienta zagranicznego, co odbiło się na całym sektorze.

Komu przysługuje bon turystyczny w wysokości 500 zł?

Początkowo bon turystyczny miał być w kwocie 1000 zł i dla wszystkich. Sugerowano przyznanie bonu każdemu kto zarabia nie więcej niż średnią krajową. Później zmieniono zasady, i bon pomniejszono do kwoty 500 zł na wakacje. Finalnie postanowiono, że bon może zostać przyznany tylko osobom które już pobierają świadczenie 500 plus na dzieci.

Co trzeba zrobić, żeby dostać bon turystyczny?

W obecnej formie bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje dzieciom, które nie ukończyły 18. roku życia, a na które rodzice pobierają 500 plus lub dodatek wychowawczy. Sama ustawa jeszcze nie weszła w życie, więc finalne kryteria mogą ulec drobnym zmianom. Przewiduje się, że wykorzystanie bonu będzie możliwe nie tylko w tym sezonie, ale do końca marca 2022 roku.

Ile bonów turystycznych przysługuje?

Na każde dziecko przysługuje jeden bon o wartości 500 zł. Rodzice, którzy sprawują opiekę naprzemienną mogą pobrać dwa bony – o wartości 250 zł każdy. W przypadku dzieci niepełnosprawnych można pobrać dwa bony o łącznej wartości 1000 zł. Bony nie są opodatkowane i nie są wliczane do wysokości dochodu.

Jak złożyć wniosek?

Nie ma potrzeby składania wniosków o przyznanie bonu, trzeba go jedynie aktywować. Aby aktywować bon, trzeba posiadać konto na portalu ZUS PUE. Po zalogowaniu i potwierdzeniu danych, należy aktywować bon, który będzie wygenerowany w formie cyfrowej.

Kiedy będzie można aktywować bon?

Jeszcze nie wiadomo. Wstępne terminy zapowiadają trzeci tydzień lipca. Bon będzie generowany w formie cyfrowej, za pomocą wiadomości tekstowej lub na adres poczty elektronicznej. Nie będzie możliwości wymiany bonu na gotówkę.

W jaki sposób można wykorzystać bon turystyczny w wysokości 500 zł?

Przy użyciu bonu będzie można opłacić pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym lub innym miejscu noclegowym na terenie Polski. Bon będzie można też wykorzystać na zorganizowanie aktywności takich jak wizyty w parkach rozrywki, spływy kajakowe czy chociażby pobyt w ośrodkach kolonijnych. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają zapłatę bonem muszą się zaliczać do grupy przedsiębiorców turystycznych, lub organizacji pożytku publicznego, realizujących imprezy turystyczne lub usługi hotelarskie.

Bon turystyczny nie musi być akceptowany przez wszystkie podmioty. Lista firm i podmiotów, które będą mogły realizować bony będzie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Przedsiębiorcy najpierw będą musieli zarejestrować się w systemie prowadzonym przez ZUS. Niestety, na taką listę przyjdzie nam poczekać. Dopiero po wejściu ustawy będzie można ustalić datę zgłoszeń dla firm, chcących wziąć udział w programie.

Sejm ostatecznie przyjął ustawę o bonie turystycznym po przeanalizowaniu poprawek wprowadzonych przez Senat. Obecna wersja ustawy uwzględnia wypłatę świadczeń na rzecz dzieci rodziców pracujących za granicą. Jednocześnie odrzucono poprawkę, która zakładała przyznanie świadczeń wakacyjnych na rzecz emerytów i rencistów.