Czy warto ogrzać dom ekogroszkiem? Może lepiej wybrać inną opcję?

Finanse Środowisko Dołącz do dyskusji (5)
Czy warto ogrzać dom ekogroszkiem? Może lepiej wybrać inną opcję?

Czym ogrzać dom, żeby zaoszczędzić? Obecnie rynek oferuje coraz więcej rozwiązań – bardziej i mniej ekologicznych. Ekogroszek, gaz, pellet, ogrzewanie elektryczne to tylko kilka z dostępnych opcji. Ostatnio spore zamieszanie wywołuje ekogroszek. Zarówno w kontekście swojej ceny, jak i właściwości. Czy warto ogrzać dom ekogroszkiem?

Kocioł na paliwa stałe to najczęstszy wybór konsumentów

Instalacja kotła na paliwa stałe, takie jak drewno, ekogroszek, pellet, brykiet, czy wierzba energetyczna wymaga pewnego nakładu pracy. Przede wszystkim taki kocioł wymaga urządzenia w domu kotłowni i przyłączenia urządzenia do właściwego przewodu kominowego. Do kotła należy również dostosować instalację grzewczą. Kolejną kwestią jest to, że kocioł na paliwa stałe wymaga obsługi.

Trzeba go regularnie czyścić oraz dosypywać do niego wybrany rodzaj paliwa. Te czynności wymagają siły fizycznej i zaangażowania. To wszystko sprawia, że instalacja tego typu nie będzie najlepszym wyborem dla osób starszych, schorowanych lub często wyjeżdżających z domu. Dodatkowo, dym emitowany przez kotły na paliwa stałe może być uciążliwy dla środowiska.

Jeśli chodzi o zalety takiej instalacji, na pewno należy wymienić jej cenę. Kotły na paliwa stałe są o 10-15 tysięcy złotych tańsze niż instalacja z powietrzną pompą ciepła. W odniesieniu do pompy gruntowej, różnica cenowa sięga nawet 40 tysięcy złotych.

Ze względu na stosunkowo dużą różnicę cenową, nadal wiele osób decyduje się na instalację kotła na paliwa stałe. Wybierając urządzenie, warto również zastanowić się nad inną kwestią. Mianowicie, czym będziemy „palić”. Wśród kotłów najpopularniejsze są te opalane ekogroszkiem, bądź pelletem.

Czy warto ogrzać dom ekogroszkiem?

Ekogroszek to uszlachetniony sortyment węgla, który powstaje na skutek jego zaawansowanej obróbki. Ten rodzaj paliwa od lat zyskuje uznanie konsumentów. Dzięki bardzo wysokiej kaloryczności spala się dłużej niż inne paliwa stałe. W rezultacie do ogrzania domu potrzebujemy mniej paliwa. Dobrej jakości ekogroszek, jak zapewniają producenci, wydziela mniej tlenków siarki i pyłów, co ogranicza jego negatywny wpływ na środowisko. Przy opalaniu ekogroszkiem, łatwiej również utrzymać piec w czystości. A więc – czy warto ogrzać dom ekogroszkiem?

Do niedawna jako dodatkową zaletę ekogroszku można było wymienić jego cenę. W ubiegłym roku za tonę tego surowca zapłaciliśmy około 750 złotych. Niestety, agresja Rosji na Ukrainę poskutkowała tym, że ogromnie wzrosły ceny węgla opałowego. Tona ekogroszku obecnie kosztuje nawet 2000 złotych, co oznacza prawie trzykrotny (!) wzrost w ciągu roku. Na tak ogromny skok cenowy wpływ miał również zwiększony popyt, który powstał, gdy Polacy w popłochu zaczęli wykupywać wielkie zapasy węgla, w obawie przed wojną.

Mimo licznych zalet i „minimalnym negatywnym wpływem na środowisko”, o którym zapewniają producenci, resort klimatu nie jest tak bardzo przekonany co do jego neutralności. Już wkrótce zaczną obowiązywać nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach. Od tego czasu producenci węgla nie będą mogli używać nazw „ekogroszek” i „ekomiał”, sprzedając go konsumentom. Takie zmiany legislacyjne budzą moje wątpliwości, jeśli chodzi o przyszłość ekogroszku w Polsce.

Biorąc pod uwagę obecne, wciąż wzrastające ceny paliw stałych, a także zmiany w prawie, myślę, że wybierając sposób ogrzewania domu, warto rozważyć również inne opcje.

Jak nie ekogroszek, to co?

Rozwiązaniem nad którym z pewnością warto się zastanowić jest gruntowa pompa ciepła, uważana za urządzenie ekologiczne. Pompę napędza energia elektryczna, natomiast ciepło, które dostarcza, jest pobierane z otoczenia (z gruntu). Eksploatacja pompy jest korzystna ze względu na możliwość ogrzewania domu i wody użytkowej przy niskim zużyciu energii. Koszty samego ogrzewania pompą są niższe, niż w przypadku kotłów. Droższa jest natomiast sama instalacja. Dla średniej wielkości domu jednorodzinnego jej cena oscyluje w granicach 50.000 złotych.

Jeszcze jedną ciekawą możliwością jest powietrzna pompa ciepła. Tak jak pompa gruntowa, dostarcza ona ciepło pobierane z otoczenia. Ty razem zakumulowane w powietrzu. Jej efektywność jest mniejsza niż pompy czerpiącej ciepło z gruntu, więc ogrzewanie domu nią jest droższe. Za to tańsza jest jej instalacja. Za po dobrej klasy urządzenie wraz z montażem niezbędnego osprzętu trzeba zapłacić około 30-35 tysięcy złotych.

Można też rozważyć ogrzewanie gazem ziemnym. Jednak w tym przypadku nadal będziemy zależni od ceny surowca. I zawirowań na rynku paliw. Kotłownia z kotłem na gaz ziemny kosztuje mniej więcej tyle co z kotłem na węgiel typu ekogroszek. Wydatki na paliwo do ogrzewania domu są obecnie podobne. Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo wygodne. Takie kotły nie wymagają obsługi. Zwykle wystarczy im jedynie coroczny przegląd.