Jesteś amatorem eksploracji z wykrywaczem metalu? Sprawdź, gdzie możesz legalnie szukać skarbów

Państwo Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (1008) 09.05.2019
Jesteś amatorem eksploracji z wykrywaczem metalu? Sprawdź, gdzie możesz legalnie szukać skarbów

Paweł Mering

Z uwagi na niedawną nowelizację przepisów, przez którą za poszukiwanie skarbów grozi nawet więzienie, pewne pytanie okazuje się niezwykle aktualne. Gdzie można chodzić z wykrywaczem metalu tak, aby nie przysporzyć sobie problemów? 

Gdzie można chodzić z wykrywaczem metalu?

Jakiś czas temu głośno zrobiło się o nowelizacji przepisów, która spowodowała, że poszukiwanie skarbów nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem. Artykuł 109c ustawy o ochronie zabytków stanowi obecnie, że:

Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sam przepis powoduje niestety mnóstwo wątpliwości. Warto w tym miejscu zadać pewne pytanie — czym jest poszukiwanie zabytków?

Udzielenie odpowiedzi na powyższe wymaga jednak wyjaśnienia, czym jest w myśl przepisów poszukiwanie, a czym jest zabytek.

Zgodnie z definicją legalną, zabytkiem jest:

nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową

Poszukiwanie zabytków z kolei jest każdym działaniem, na przykład z użyciem wykrywacza metali, mające na celu znalezienie zabytku.

Skąd wiadomo, że pod ziemią znajdują się zabytki?

Warto zauważyć, że kryminalizowane jest samo poszukiwanie zabytków, niezależnie od tego, czy uda się jakikolwiek znaleźć. Wydaje się, że kluczowa jest kwestia woli poszukującego, tj. czy w jego świadomości korzystanie z wykrywacza metalu ma na celu wydobycie zabytków, bądź godzi się, z tym że jakieś znajdzie. Inną kwestią, która może mieć de facto wpływ na przestępność tego czynu, jest obiektywne stwierdzenie, czy na danym terenie w ogóle mają szansę znajdować się zabytki.

Oby dwie sfery są prawdopodobnie dosyć trudne do wykazania. Jednakże łatwiej jest, przez sam fakt korzystania z wykrywacza metali na terenie np. lasu, w którym znajdowano w przeszłości przedmioty historyczne, przyjąć, iż poszukujący eksploruje teren z zamiarem poszukiwania zabytków.

Inna sytuacja może mieć miejsce, gdy korzystający z wykrywacza metali poruszać się będzie na plaży, bądź własnej nieruchomości, albo jak wykaże, iż korzystanie z wykrywacza metali ma na celu znalezienie np. zagubionej rzeczy.

To w końcu można, czy nie można?

Ustawodawca wprowadził bardzo wątpliwą konstrukcję, stypizując przestępstwo, które nie określa precyzyjnie, kiedy zostaje popełnione. Tak czy inaczej, poszukiwanie zabytków gdziekolwiek bez zezwolenia stanowi przestępstwo.

Z kolei poszukiwanie zagubionej rzeczy albo eksplorowanie plaży w poszukiwaniu zagubionych przez ludzi przedmiotów, raczej nigdy nie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo, chyba że sam poszukujący przedstawi, że zamierza on znaleźć właśnie zabytki, nie mając odpowiedniego zezwolenia.

W wypadku, gdy poszukiwacz zamierza szukać zabytków, powinien uzyskać odpowiednie zezwolenie, które ujęte jest w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 sierpnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków.

1 008 odpowiedzi na “Jesteś amatorem eksploracji z wykrywaczem metalu? Sprawdź, gdzie możesz legalnie szukać skarbów”

 1. Jeśli szukam z wykrywaczem metalu lokalizacji np. rury wodociągowej lub kabla, bo chcę je uchronić przed uszkodzeniem podczas wykonywania prac ziemnych, to według baranów z PiS jestem przestępcą? Potencjalnym przestępcą? Przestępcą w zależności od tego o czym myślę szukając rury?

  • Tylko jeśli te rury stanowią świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia (to akurat prawdopodobne), a ich zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną (wątpliwe), artystyczną (pewnie też nie, ale jeśli są ładne, to kto wie?) lub naukową (to akurat nie takie nieprawdopodobne).

   :)

   • Oczywiście że rury z lat 70 ubiegłego stulecia są świadectwem minionej epoki. Oraz zachowanie ich jest jak najbardziej w interesie społecznym, bo jak je koparka uszkodzi to połowa wioski nie będzie miała wody. Więc jednak szukając tej rury jestem przestępcą?

    • Widziałeś moje dopiski w nawiasach, nie?
     Zachowanie tych rur musi być w interesie społecznym ze względu na przynajmniej jeden z wymienionych 3 aspektów. Ale o naukowy wydaje mi się, że nie jest ciężko.

     • Masakra z tym pis czego oni jeszcze nie wymysla ? Brak slow za co beda jeszcze karac i szukac kasy za 500+

    • Ludzie! Czytajcie przepisy ze zrozumieniem! W ustawie mówi się o zakazie poszukiwania zabytków ukrytych lub porzuconych. kto mi udowodni, że znajdując jakiś zabytek popełniam przestępstwo bo był on ukryty lub porzucony? Musiałbym wiedzieć, że został on ukryty lub właściciel świadomie zrzekł się prawa własności do niego. Problemem jest rewizja policji w domu i zarekwirowanie wykrywacza. ( na wniosek własciciela złożony w ciągi 7 dni policja ma obowiązek go zwrócić. Co wg mnie jest naruszeniem miru domowego.

     • Zaraz, ale czym się różni poszukiwanie ukrytego zabytku od zaginionej rury? Niczym namacalnym – ten sam sprzęt, te same czynności.

    • Nie, bo jest to inny interes niz uchronienie wlasciwosci naukowej, artystycznej badz historycznej :)

     • Czyli jeśli stwierdzę że chodzenie z wykrywaczem na świeżym powietrzu bardzo dobrze wpływa na moje samopoczucie, a dźwięk z wykrywacza mnie relaksuje – to mogę chodzić z nim wszędzie gdzie tylko chcę (w interesie dbania o własne zdrowie)?

 2. Temat prosty co znajdziesz spienizyc albo wyrzuć Do rzeki. Żaden archeolog, kustosz czy inny pajac nie zasłużył już na żadną informacje czy relikt.

 3. Najgłupsze w tej ustawie jest to ,że szukając czy znajdując na plaży zabytek (cokolwiek to jest) nie podpadamy pod sankcje karną, bo na plażach nie potrzeba pozwolenia na szukanie zabytków…ale 50 metrów dalej w lesie to do 8 lat ….

 4. A co powiecie na to ze jakis koles chodził sobie po własnej ziemi z wykrywaczem metali i za sprawą tego ze sąsiad zadzwonił na policje tego kolesia zawineli i postawili mu zarzuty? Na własnej ziemi, pole orne. I gosciu moze pujsc siedziec za to.

  • W Polsce nie ma prawa alodialnego, także pojęcie „moja ziemia” jest absurdalne, wy ją tylko dzierżawicie od państwa, wasze są tylko gacie na dupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *