Polski Ład kontra dochody z najmu prywatnego w 2022 roku

Finanse Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji (1)
Polski Ład kontra dochody z najmu prywatnego w 2022 roku

Polski Ład namieszał w rozliczaniu dochodów czy przychodów z najmu prywatnego. Wynajmujący mają wątpliwości czy mają prawo do rozliczania przychodów osiąganych w tym roku na zasadach ogólnych. Kto ma do tego prawo? Czy obowiązuje podobna zasada, jak przy amortyzacji? Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia. Jak rozliczyć dochód z najmu prywatnego w 2022 roku w PIT.

Jak rozliczyć dochód z najmu prywatnego w 2022 roku

Resort finansów wyjaśnia, że zasady opodatkowania najmu prywatnego od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku regulują przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy  czyli z tzw. najmu prywatnego, mogą stosować formy opodatkowania obowiązujące na 31 grudnia 2021 r. Czyli każdy wynajmujący. Bez względu na to czy miał przychody z najmu przed 1 stycznia 2022 roku, czy ich nie miał, ma do wyboru dwie formy opodatkowania. Skalę podatkową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W tym roku każdy może być na skali

W 2022 r. dochody z najmu prywatnego na zasadach ogólnych może rozliczać ten, kto w poprzednim roku rozliczał dochody z najmu prywatnego na zasadach ogólnych. A także ten, kto w poprzednim roku rozliczał przychody z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym roku, jeśli uzna, że bardziej mu się to opłaca, może się rozliczać z fiskusem według skali. Prawo do tego mają także ci, którzy dopiero zaczęli lub zaczną w 2022 roku czerpać dochody z najmu.

To wyjaśnienie Ministerstwa Finansów rozwiewa wątpliwości osób, które zaczęły wynajmować mieszkanie po 1 stycznia 2022 roku i nie były pewne czy i one maja prawo do wyboru formy opodatkowania. Wybór jest, ale dotyczy to tylko tego roku. Resort przypomina, że nie ma wymogu składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Rozliczając się z fiskusem na zasadach ogólnych nie trzeba wpłacać zaliczek na podatek dochodowy. Najem, w takim wypadku, podatnik rozliczy w zeznaniu rocznym. W PIT-36. I wtedy, jeśli tak wyniknie z zeznania, zapłaci podatek dochodowy.

Natomiast w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy go zapłacić w trakcie roku. W wysokości 8,5 proc. przychodów do kwoty 100 tys. zł. Od nadwyżki ponad 100 tys. zł stawka ryczałtu wynosi 12,5 proc. przychodów. W taki sposób rozlicza się większość wynajmujących nieruchomości. Podpowiadaliśmy, co zrobić by na najmie lepiej zarobić.

Między skalą, a ryczałtem

Podstawowa różnica między rozliczaniem się według skali a ryczałtem, jest taka, że w tym pierwszym przypadku, wynajmujący zapłaci podatek od dochodów. Przy dużych kosztach, na przykład remontu i wyposażenia lokalu, może się okazać, że podatku w ogóle nie trzeba zapłacić. To ostatni rok, gdy jest to możliwe. Jeśli mieszkanie wymaga odświeżenia czy doposażenia, to korzystnie będzie zrobić to w tym roku i odliczyć koszty. Warto, podejmując decyzję, jak rozliczyć najem mieszkania, poznać interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.Wyjaśnia w niej, co i kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Od przyszłego roku, jedyną forma opodatkowania najmu prywatnego, będzie ryczałt.

Zamieszanie w rozumieniu, kto ma prawo w tym roku rozliczać najem prywatny na zasadach ogólnych spowodowały być może zmiany dotyczące odpisów amortyzacyjnych.

„Prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio: budynkami mieszkalnymi. Lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość. Spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego. Prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej – przysługuje w 2022 r. w odniesieniu do tych składników majątku, które zostały nabyte lub wytworzone przed 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że prawo to nie przysługuje w stosunku do wymienionych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte lub wytworzone po 31 grudnia 2021 roku” przypomina Ministerstwo Finansów.

Nie każdy może amortyzować

Zatem Kowalski, który zdążył kupić mieszkanie w grudniu zeszłego roku, może je amortyzować i rozliczać się według skali. Może też nie amortyzować lokalu i rozliczać się ryczałtem. Natomiast Nowak, który kupił mieszkanie w styczniu 2022 roku ma prawo, by rozliczyć najem według skali, ale nie może już tego lokalu amortyzować.

Przy okazji rozliczania najmu prywatnego trzeba pamiętać, że każdy z małżonków powinien rozliczać dochody z najmu. Należy to zrobić proporcjonalnie do posiadanego przedmiotu najmu i prawa udziału w zyskach. Ale, w przypadku wspólności majątkowej, a taki ustrój panuje w większości małżeństw, prawo przewiduje możliwość opodatkowania tylko jednego z małżonków. Trzeba jednak zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Składając oświadczenie z informacją, kto będzie te dochody rozliczał.