Tak wzrosły ceny produktów spożywczych w ciągu 3 ostatnich lat. Część podwyżek może szokować

Zakupy Dołącz do dyskusji
Tak wzrosły ceny produktów spożywczych w ciągu 3 ostatnich lat. Część podwyżek może szokować

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że w ciągu ostatniego roku wiele usług i towarów – w tym przede wszystkim produktów spożywczych – mocno podrożało. Jak jednak ceny zmieniały się na przestrzeni trzech ostatnich lat? Okazuje się, że ceny niektórych produktów wzrosły o ponad 100 proc.

Jak wzrosły ceny produktów spożywczych od 2020 r.?

GUS niedawno podał, że inflacja w październiku wyniosła zaledwie 6,5 proc.; tym samym obecnie utrzymuje się na znacznie niższym poziomie, niż jeszcze na początku roku. Nie oznacza to jednak, że towary i usługi nie drożeją; dotyczy to również produktów spożywczych (i to mimo zerowego VAT-u na żywność). Zaskakujące może być zwłaszcza to, jak wzrosły ceny produktów spożywczych od 2020 r. – dowodem mogą być paragony dodawane do aplikacji PanParagon.

Jak informuje Antonina Grzelak, PR Manager aplikacji,

Aplikacja PanParagon służy m.in. do wyszukiwania promocji oraz przechowywania paragonów.  Setki tysięcy anonimowych danych, jakie każdego miesiąca wpływają do naszego systemu, to cenne źródło informacji na temat trendów zakupowych czy realnej inflacji. W najnowszym badaniu przyjrzeliśmy się paragonom z produktami spożywczymi na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Jak dodała, dla klientów nie ma dobrych informacji – okazuje się bowiem, że wszystkie przebadane produkty spożywcze diametralnie podrożały. Pod uwagę brano najpopularniejsze marki produktów w poszczególnych kategoriach.

Na przykład chleb pszenno-żytni (500 g) w sierpniu 2020 r. kosztował jeszcze średnio 2,95 zł; w sierpniu 2021 – 3,17 zł, w sierpniu 2022 – 4,30 zł (!) a w sierpniu 2023 – 4,90 zł. Tym samym w ciągu trzech lat podrożał o 66 proc. Podobnie zdrożała kilogramowa tuszka kurczaka (z 7,21 zł do 11,99 zł w 2023).

Kawa, woda i cukier zdrożały mocniej, niż moglibyśmy się tego spodziewać

Spośród porównywanych produktów najmocniej zdrożały trzy – kawa, woda i cukier. Kawa o 100 proc. – za 500 g kawy mielonej trzeba było w sierpniu 2020 r. zapłacić 15 zł, podczas gdy w sierpniu 2023 – już 30 zł (przypominamy: chodzi o najpopularniejsze marki produktów w danej kategorii). Z kolei za 1,5-litrową wodę mineralną w sierpniu 2020 r. płaciliśmy 1,15 zł, natomiast trzy lata później – już 2,49 zł (wzrost cen o 117 proc.). Mocno podrożał też cukier (o 113 proc., z 2,74 za kilogram do 5,84 zł).

Warto też zauważyć, że to tylko niewielki odsetek produktów kupowanych na co dzień przez Polaków; w dodatku cały czas obowiązuje zerowy VAT na żywność. Takie zestawienie jednak realnie pokazuje, w jak krótkim czasie nastąpiły drastyczne podwyżki cen produktów.