Za państwowe autostrady najlepiej zapłacić jeszcze przed wyjściem z domu

Moto Dołącz do dyskusji (37)
Za państwowe autostrady najlepiej zapłacić jeszcze przed wyjściem z domu

Przed nami Sylwester. Wiele osób wybiera się w podroż, by Nowy Rok przywitać poza domem. Jeśli będziecie jechać odcinkami autostrad zarządzanymi przez państwo, pamiętajcie, że nie ma tam już bramek, a o sposobie zapłaty za przejazd najlepiej pomyśleć wcześniej. Jak zapłacić za przejazd A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica? Najmniej kłopotliwym sposobem opłaty jest bilet papierowy.

Jak zapłacić za przejazd A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica

Możliwości opłacenia przejazdu tymi odcinkami jest kilka. Decyzję o wyborze jednej z nich najlepiej podjąć nim wjedziesz na autostradę. Dla tych, którzy podróżują tymi trasami okazjonalnie najprościej będzie kupić papierowy bilet na stacjach PKN Orlen. Inna opcja to kupno e-biletu. Można to zrobić nawet z 60-cio dniowym wyprzedzeniem. W większości aplikacji kupując bilet elektroniczny trzeba podać numer rejestracyjny samochodu osobowego lub motocykla, odcinek autostrady, planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet autostradowy w formie elektronicznej można kupić w aplikacji e-Toll PL Bilet lub aplikacjach partnerów systemu e-Toll. Poza stacjami PKN Orlen i Lotos są to aplikacje Autopay, mPay. Aplikacje Orlenu – Orlen Pay i mFlota oraz aplikacje Spark i SkyCash.

W przypadku aplikacji SkyCash, po jej pobraniu, trzeba się zarejestrować, podając numer telefonu, email i kod PIN, służący do zatwierdzania transakcji. Chcąc kupić bilet autostradowy trzeba w aplikacji wybrać autostradę i odcinek, którym planujemy podróż. Podać datę, godzinę i metodę płatności. Ostatni krok, to kliknięcie „zapłać” i e-bilet trafi do zakładki „Moje bilety”. Podobnie działa aplikacja mPay.

Bilet można kupić po zakończeniu podróży

Przyjazna dla kierowców wydaje się być aplikacja Autopay. W jej przypadku, po aktywowaniu aplikacji, kierowca nie musi już nic robić. To zasługa zastosowanego przez firmę geofencingu. Lokalizacja samochodu sprawdzana jest punktowo, w telefonie. Gdy samochód zbliża się do miejsca, w którym rozpoczyna się przejazd płatnym odcinkiem, aplikacja rezerwuje dla niego bilet. Opłatę za przejazd aplikacja pobiera z karty, gdy odnotuje, że auto zakończyło przejazd płatnym odcinkiem. Zaletą tej aplikacji jest to, że nie trzeba znać węzłów autostradowych, na których będziemy rozpoczynać i kończyć podróż. Nie trzeba też podawać daty podróży. Aplikacja zrobi to za kierowcę.

Bilet autostradowy ważny jest 48 godzin od wskazanej daty rozpoczęcia przejazdu. Można go zwrócić, przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia podróży. Zwracamy go tam, gdzie go kupiliśmy. Za brak biletu grozi kara w wysokości 500 zł. Można tej kary uniknąć, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu kierowca opłaci go, kupując e-bilet. Ważne, aby kupując ten bilet czy to jeszcze w trakcie przejazdu czy do 3 dni po nim, jako początek okresu ważności biletu podać datę i czas zgodny z momentem wjazdu na autostradę.

Za przejazd państwowymi odcinkami A2 i A4 można też zapłacić za pomocą aplikacja e-Toll Pl. Korzystanie z niej jest jednak bardzo angażujące dla kierowcy i rozprasza go podczas jazdy. Opisywaliśmy już jej działanie. Na szczęście są już alternatywy dla e-Toll Pl. Wyruszając w podróż pamiętajcie też, że na innych niż wyżej opisane odcinkach autostrad system poboru opłat się nie zmienił. Bramki też nie zniknęły.