Kąpiel w miejskiej fontannie to kiepski pomysł, który może mieć poważne konsekwencje, także prawne

Zbrodnia i kara Zdrowie Dołącz do dyskusji (682)
Kąpiel w miejskiej fontannie to kiepski pomysł, który może mieć poważne konsekwencje, także prawne

Wielu rodziców pozwala swoim dzieciom na kąpiel w fontannie, na przykład miejskiej. Jest to jednak obarczone ryzykiem wielu chorób, a także stanowi okoliczność, mogącą poskutkować surową odpowiedzialnością. Jeżeli widzisz, że rodzic pozwala kąpać się dziecku w miejskiej fontannie, to jak najszybciej zwróć mu uwagę, a przy braku reakcji powiadom odpowiednie służby.

Kąpiel w fontannie

Tegoroczna fala upałów właśnie nadeszła, a temperatury mają być jeszcze wyższe. Normalne funkcjonowanie jest zaburzone, a chęć schłodzenia się towarzyszy niemalże przez całą dobę. W takich okolicznościach zauważyć można również w okolicach miejskich fontann rodziców z dziećmi, które — za zgodą i przyzwoleniem opiekunów — beztrosko bawią się w fontannach.

Trzeba jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków obieg wody w fontannie jest zamknięty. Nawet jeżeli jest ona filtrowana, to — co podkreśla Sanepid — woda

może być skażona mikroorganizmani obecnymi w odchodach zwierzęcych m.in. bakteriami e. coli.; w wodzie mogą być wirusy np. enterowirusy i norowirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze m.in. Giardia i Cryptosporidium

Skąd takie zanieczyszczenie? Trzeba pamiętać, że w takiej fontannie — na przykład — bardzo częstą kąpią się bezdomni. Oprócz ludzi, w wodzie chłodzą się również zwierzęta. W wypadku niektórych fontann notorycznie zauważyć można osoby z psami, które radośnie bawią się wśród strumieni wody.

Kąpiel w fontannie jest zabroniona, podobnie jak picie z niej wody (i czasem i wrzucanie monet). Jak jednak zaznacza Sanepid, w szczególnie uzasadnionych przypadkach można się w takiej wodzie schłodzić (najlepiej tylko głowę), należy jednak unikać kontaktu wody z oczami, czy ustami.

Wykroczenie

Bezmyślnie postępujący rodzic, który pozwala dziecku na beztroską kąpiel w fontannie, naraża się na odpowiedzialność, wynikającą z artykułu 106 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, iż

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość grzywny nie jest określona w powyższym przepisie, więc obowiązują ogólne reguły, wynikające z ustawy — od 20 do 5000 złotych.

Jeżeli widzisz, że ktoś pozwala dziecku na zabawę w fontannie, od razu zwróć takiej osobie uwagę. Oprócz tego, że dzieci są narażone na wiele chorób, to podczas jakiegokolwiek kontaktu wody w fontannie z człowiekiem, zwiększa się jej zanieczyszczenie.