Tanie zakupy na Aliexpress i nie tylko mogą już wkrótce należeć do przeszłości

Podatki Zakupy Dołącz do dyskusji (65)
Tanie zakupy na Aliexpress i nie tylko mogą już wkrótce należeć do przeszłości

Koniec z tanimi zakupami na Aliexpress – a przynajmniej tak tanimi, jak były do tej pory. Rada Ministrów przyjęła już projekt nowelizacji ustawy o VAT, który wchodzi w skład tzw. pakietu e-commerce. Zgodnie z nim do każdej przesyłki spoza UE – bez względu na jej wartość – będzie doliczany VAT.

Koniec z tanimi zakupami na Aliexpress. VAT podwyższy ceny

Polacy pokochali zakupy na Aliexpress – głównie ze względu na atrakcyjne ceny, zazwyczaj dużo niższe niż na rodzimych portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych. Kupującym nie przeszkadza nawet fakt, że na dostawę trzeba czekać średnio od 2 do 3 tygodni. Oczywiście można dyskutować co do jakości produktów sprzedawanych na chińskiej platformie, jednak należy zaznaczyć, że często są to produkty tak samo dobre jak np. ich europejskie odpowiedniki.

Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce czeka nas koniec z tanimi zakupami na Aliexpress. To prawdopodobny efekt projektu nowelizacji o VAT, który w czwartek przyjęła Rada Ministrów. To implementacja unijnej dyrektywy.

Podstawowa zmiana, jaka wynika z projektu, to likwidacja (w całej UE) zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Oprócz tego nowe regulacje nałożą na platformy sprzedażowe obowiązek poboru i zapłaty VAT od transakcji realizowanych za ich pośrednictwem, a także rozszerzą zakres transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury.

Jak twierdzi minister finansów Tadeusz Kościński nowe przepisy mają pomóc nie tylko w uszczelnieniu VAT, ale także – poprawić konkurencyjność polskich firm. Jego zdaniem są to regulacje szczególnie ważne dla „rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych”, które miałyby się zmagać z nieuczciwą konkurencją ze strony firm spoza UE.

Niestety – to co dla polskich (i unijnych) firm faktycznie może być szansą na zwiększenie konkurencyjności, dla dotychczasowych klientów m.in. chińskiej platformy (ale także każdej spoza UE) nowe przepisy to raczej powód do zmartwień. Zwłaszcza, że większość przesyłek zamawianych właśnie z Aliexpress to głównie przesyłki małe, które do tej pory nie były obarczone podatkiem VAT.

Nowe regulacje to także nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Warto jednak podkreślić, że nowe regulacje (które mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2021 r.) to także nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Prawdopodobnie to na platformach sprzedażowych, a nawet portalach społecznościowych i innych portalach, na których odbywa się sprzedaż, będzie ciążył obowiązek rozliczania VAT za sprzedawców korzystających z serwisu. Mimo wszystko wydaje się jednak, że dla polskich firm wciąż będzie to korzystniejsze rozwiązanie od tego, które obowiązuje w tym momencie.