Kredyt gotówkowy – możesz go zaciągnąć bez wychodzenia z domu

Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Kredyt gotówkowy – możesz go zaciągnąć bez wychodzenia z domu

Powszechny dostęp do internetu nie tylko ułatwia szybkie znalezienie informacji, ale pozwala także na załatwienie on-line bardzo wielu spraw. Warto wiedzieć, że w ten sposób można także założyć konto bankowe lub zaciągnąć kredyt gotówkowy. Możliwość wnioskowania o pożyczkę z dowolnego miejsca i o każdej porze, sprawia, że z rozwiązania tego korzysta coraz więcej osób. 

Minęły już czasy, gdy pożyczenie nawet niewielkiej sumy pieniędzy wymagało zgromadzenia wielu zaświadczeń, wypełnienia licznych formularzy i poświęcenia na to mnóstwa czasu. Ofensywa prywatnych firm pożyczkowych wymusiła zmianę sposobu działania banków i coraz więcej z nich umożliwia wzięcie kredytu on-line, a także ogranicza formalności do minimum.

Sprawdzenie klienta

Proces zaciągania kredytu zdalnie, bez odwiedzania placówki bankowej, niewiele różni się od tego, do którego byliśmy przyzwyczajeni przez lata. W obu przypadkach kredytodawca sprawdza zdolność i wiarygodność kredytową klienta, który chce pożyczyć pieniądze.

Zdolność kredytowa to możliwość spłacenia długu w określonym czasie. Kluczowe jest porównanie wysokości comiesięcznych rat nowego kredytu z dochodami osiąganymi przez kredytobiorcę oraz jego wydatkami (np. na żywność, opłaty za media, wcześniej zaciągnięte zobowiązania).

Wiarygodność kredytowa klienta oceniana jest w oparciu o dotychczasową współpracę (jeśli takowa była) i/lub dane na jego temat zapisane w różnego rodzaju bazach danych. Najważniejsze z nich to Biuro Informacji Kredytowej (BIK), czyli zbiór informacji o zaciągniętych zobowiązaniach i historii ich spłaty, oraz Krajowy Rejestr Długów (KRD), w którym gromadzone są informacje o osobach, które nierzetelnie regulują płatności.

Badanie zdolności kredytowej ma wpływ na decyzję o pożyczeniu (bądź nie) pieniędzy, natomiast ocena wiarygodności kredytowej rzutuje na zaproponowane warunki. Im klient jest bardziej wiarygodny, tym ryzyko kłopotów ze spłatą zobowiązania jest mniejsze, co przekłada się na tańszy kredyt.

Szybka weryfikacja

Rozpatrywanie wniosku kredytowego w optymistycznym wariancie może potrwać zaledwie kilka minut. Dzieje się tak zarówno w sytuacji, gdy ubiegamy się o kredyt w banku, z którym już współpracujemy, jak i w tym, dla którego jesteśmy nowym klientem. Wynika to z faktu, że na ogół wystarczy samo oświadczenie o osiąganych dochodach. Banki, które wymagają udokumentowania zarobków, coraz częściej korzystają z narzędzi pozwalających na przesłanie dokumentów on-line i automatyczną ich ocenę przez specjalny algorytm.

Sprawdzanie wnioskodawcy we wspomnianych wyżej bazach danych również nie jest procesem czasochłonnym. Są one aktualizowane nawet dwa razy w tygodniu, dzięki czemu banki mają pewność, że podejmują decyzję kredytową w oparciu o aktualne informacje.

Najpierw porównaj, potem podejmij decyzję

Bez względu na to, jaki sposób zaciągnięcia kredytu wybierzemy, nigdy nie należy decydować się na pierwszą znalezioną ofertę. Skoro porównujemy ceny różnych artykułów, to powinniśmy też sprawdzić propozycje kilku kredytodawców. Każda instytucja finansowa stosuje własne kryteria oceny klienta, realizuje swoją strategię sprzedażową i w efekcie oferuje różne warunki kredytu. Pożyczając kilka tysięcy złotych, różnice raczej nie będą duże, ale przy zobowiązaniach w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

W poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty nie sugerujemy osobistych wizyt w kilku instytucjach finansowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest porównanie propozycji różnych kredytodawców w internecie, gdzie działa wiele branżowych serwisów. Jednym z nich jest finanse.rankomat.pl, w którym w prosty sposób można porównać oferty kilkunastu banków i wybrać kredyt najlepiej wpisujący się w nasze bieżące oczekiwania.

Na co zwracać uwagę?

Porównując różne propozycje, trzeba patrzeć nie tylko na poziom oprocentowania i prowizji, czy wysokość raty i całkowitą kwotę do spłaty, ale także na dodatkowe warunki, których spełnienie jest wymagane dla otrzymania określonych parametrów kredytu. Mogą one zależeć, przykładowo, od skorzystania z rachunku bankowego, który jest płatny. W takim przypadku opłaty za jego prowadzenie należałoby doliczyć do kosztów kredytu (pamiętając, że bank może zmienić tabelę opłat w trakcie spłaty zobowiązania) i dopiero wtedy dokonać porównania.

Spojrzenie na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) ma sens tylko wtedy, gdy analizujemy oferty na tą samą kwotę i identyczny okres, gdyż przy obliczaniu tego wskaźnika uwzględniana jest cena pieniądza w czasie.

Nie przepłacaj

Zaciągnięcie kredytu bez wychodzenia z domu to dobry i bezpieczny sposób na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Zachęcamy, by nie korzystać z pierwszej oferty jaką znajdziemy, lecz sięgnąć ze wsparcia serwisów umożliwiających porównanie propozycji wielu kredytodawców. W ten sposób pożyczymy nie tylko szybko, ale i na atrakcyjnych warunkach.

Artykuł powstał we współpracy z rankomat.pl