UE zdecydowała, że banki nie mogą posuwać się za daleko przy weryfikacji oceny zdolności kredytobiorców

Finanse Prawo Dołącz do dyskusji
UE zdecydowała, że banki nie mogą posuwać się za daleko przy weryfikacji oceny zdolności kredytobiorców

Banki przez wiele lat stosowały różne metody weryfikacji kredytobiorców. Oprócz wieku potencjalnych klientów, instytucja finansowa często chce pozyskać dokładne informacje o ich miejscu pracy. Nie bez znaczenia jest także liczba posiadanego potomstwa. Od tej chwili UE zdecydowało jednak, że banki nie mogą posuwać się za daleko i zwracać uwagi na stan zdrowia klientów, którzy chcą wziąć kredyt.

Banki korzystają z wielu naszych danych

Prawo teoretycznie nie zabrania weryfikowania konsumentów np. na podstawie ich wpisów w mediach społecznościowych. Jeżeli oprócz kredytu, konsument posiada ubezpieczenie na życie, bank może wejść w posiadanie wielu wrażliwych danych. Tego typu praktyki są niezwykle kontrowersyjne, a część z nich może być uznana za jawnie godzące w prywatność lub nawet łamiące prawa człowieka. Wdrożenie regulacji Parlamentu UE, dotyczących funkcjonowania banków w stosunku do konsumentów było zatem kwestią czasu.

UE zdecydowała, że weryfikacja kredytobiorcy nie może być wykonywana na podstawie historii jego chorób

Tego typu wścibstwo banków zostało jednoznacznie ocenione przez Parlament Europejski. Postanowił on ukrócić najbardziej rzucające się w oczy praktyki. Zaliczymy do nich np. weryfikację na podstawie przesłanek medycznych. Parlament UE zdecydował między innymi, że ocena zdolności kredytowej powinna odbywać się tylko i wyłącznie na podstawie informacji finansowych. W grę wchodzi także ekonomiczna sytuacja konsumenta – jego dochody i wydatki.

Parlament Europejski wprowadził zasady, według których choroby onkologiczne, z którymi pacjent zmagał się w przeszłości, nie mogą mieć wpływu na decyzję o udzieleniu kredytu. W całej sprawie chodzi przede wszystkim o prawo do bycia zapomnianym. Osoba, która przebyła chorobę nowotworową, będzie mogła mieć carte blanche jako kredytobiorca. W wielu krajach zachodnich banki nie mogą dyskryminować konsumentów, którzy przechodzili choroby nowotworowe.

Prawo do bycia zapomnianym jest przede wszystkim bardzo ważne dla poszerzenia grona konsumentów. Oprócz banków, tego typu regulacje będą obowiązywać także w przypadku firm pożyczkowych. Ochrona prywatności osób, które chorowały w przeszłych latach onkologicznie, jest jednym z najważniejszych aspektów, który został wzięty pod uwagę przez Parlament UE podczas wdrażania tego typu dyrektywy. Ponadto w jej art. 6 czytamy o kategorycznym zakazie dyskryminacji kredytobiorców ze względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Mimo tego, że tego typu praktyki dyskryminacji osób przechodzących terapie onkologiczne zdarzały się w Polsce niezbyt często, przepisy tego typu trzeba ocenić pozytywnie.