Lewica wraca ze swoim pomysłem „Leki za 5 zł”. Jej zdaniem państwo i tak dużo wydaje na refundację, więc… może wydać więcej

Finanse Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (69)
Lewica wraca ze swoim pomysłem „Leki za 5 zł”. Jej zdaniem państwo i tak dużo wydaje na refundację, więc… może wydać więcej

Leki na receptę dostępne albo za darmo, albo z odpłatnością ryczałtową, nie więcej niż 5,88 zł za opakowanie. To chyba najważniejsze założenia projektu ustawy, którą zaprezentowała w Sejmie Lewica.

Recepta Lewicy na Tanie leki

Marcelina Zawisza  i Marek Rutka z klubu parlamentarnego Lewicy poinformowali, że złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej pod nazwą „Leki za 5 zł”. Wprowadza on dwa modele refundacji: pełną i odpłatność ryczałtową. Posłowie chcą, by cena leków na receptę nie przekraczała 5,88 zł za preparat. Do tego rozszerzyli listę osób uprawnionych do leków darmowych. W ich projekcie znalazło się też wydłużenie obowiązywania listy leków refundowanych z 2 do 3 miesięcy oraz konieczność publikacji uzasadnień decyzji refundacyjnych. Pojawia się też zasada, zgodnie, z którą pierwszy w roku zakup sprzętu medycznego byłby realizowany za odpłatnością ryczałtową.

Posłowie powołali się na dane, z których wynika, że w 2019 roku na leki refundowane, wyroby medyczne i „surowe środki spożywcze specjalnego przeznaczenia” Polacy wydali 12,7 mld złotych. Aż 74 procent tej kwoty pokryła refundacja ze środków publicznych. Z wyjaśnień posłów, wynika, że skoro budżet wydaje tak dużo, to może wydać więcej. Przywołano przykład Niemiec i Wielkiej Brytanii, gdzie odpłatność za leki jest ryczałtowa.

W tej chwili, według posła Rutki, 8 procent polskich seniorów, nie może sobie pozwolić na wykup zapisanych przez lekarza leków. Ten projekt ma spowodować, że pacjenci, będą się leczyć, bo będzie ich na to stać. Posłowie przewidzieli w projekcie zwiększenie budżetu NFZ na refundację, ale nie wskazali skąd wziąć te pieniądze. Gdy rok temu Lewica zapowiadała swój projekt, tłumaczyła, że „leki za 5 zł to dla budżetu państwa w ostatecznym rozrachunku bardzo duża korzyść. Po pierwsze dzięki temu polscy seniorzy i seniorki będą mogli korzystać z terapii, które są zalecane przez lekarzy, w związku z tym nie będzie też koniecznej drogiej hospitalizacji czy leczenia powikłań. Także dzięki temu projektowi zwiększy się skuteczność terapii. W finalnym rozrachunku będą te oszczędności dla budżetu państwa”.

Ile miliardów miałaby kosztować realizacja pomysłu leku za 5 złotych. Dysponujemy tu tylko historycznymi danymi. W kampanii wyborczej w 2019 roku wyliczono koszt projektu „Leki za 5 zł” na 6 mld złotych.