Mandat za kąpiel w miejscu niedozwolonym to nawet 250 zł. Jednak to nie najgorsze, co może nas spotkać nad wodą

Społeczeństwo Środowisko Zdrowie Dołącz do dyskusji
Mandat za kąpiel w miejscu niedozwolonym to nawet 250 zł. Jednak to nie najgorsze, co może nas spotkać nad wodą

Zgodnie z ustawą – prawo wodne, od 1 czerwca do 30 września trwa sezon kąpielowy. Przed jego rozpoczęciem, Rady Gmin określają wykazy kąpielisk na terenie gmin lub na polskich obszarach morskich do nich przyległych. Takie miejsca, wpisane do specjalnych ewidencji kąpielisk, stwarzają legalne i najbardziej bezpieczne warunki do kąpieli. Mandat za kąpiel w miejscu niedozwolonym wynosi nawet 250 zł. Niekiedy jednak konsekwencje są o wiele dalej idące.

Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Z tej okazji odpowiadamy na pytanie, gdzie wolno, a gdzie nie wolno się kąpać. Przypominamy także zasady bezpiecznego postępowania nad wodą.

Kąpieliska, miejsca okazjonalne, dzikie plaże – gdzie wolno się kąpać?

Już na początku warto wspomnieć, że w kwestii interpretacji przepisów prawa wodnego mamy do czynienia z tzw. sporem w doktrynie. Wiadomo, że w miejscach oznaczonych jako kąpieliska wolno się kąpać, a w miejscach, w których ustawiono zakaz korzystania z wody – nie wolno. Największe wątpliwości pojawiają się jednak w odniesieniu do pozostałych miejsc. Tych które nie stanowią kąpielisk, ale też nie uregulowano w stosunku do nich wyraźnego zakazu kąpieli.

Co więc na przykład z dziką plażą nad jeziorem, gdzie nie ma ani ratownika ani żadnych znaków? Wolno, czy nie wolno się tam kąpać? W tym miejscu należałoby użyć ulubionego stwierdzenia prawników – to zależy.

Część doktryny uważa, że zgodnie z zasadą „nullum crimen sine lege”, nie jest dopuszczalne nakładanie mandatów karnych na osoby korzystające z wody w miejscach, w których nie obowiązują wyraźne zakazy kąpieli. Drugie podejście do tego tematu opiera się na wnioskowaniu „a contrario”. Zgodnie z tym stanowiskiem można na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących kąpielisk wyciągnąć konkluzję, że w miejscach, które nie są kąpieliskami, obowiązuje zakaz kąpieli.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stoi na stanowisku, że należy korzystać jedynie z miejsc specjalnie do tego wyznaczonych. Swoją opinię ministerstwo motywuje jednak względami bezpieczeństwa, a nie sankcją finansową.

Zgodnie z art. 55 Kodeksu wykroczeń:

Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Na mandat za kąpiel w miejscu niedozwolonym na pewno narażają się osoby, które wchodzą do wody w miejscach, w których znajduje się widoczny znak „Zakaz kąpieli”, a także Ci, którzy wypływają poza czerwoną flagę, wyznaczającą granicę kąpieliska.

Mandat za kąpiel w miejscy niedozwolonym to nie najgorsze, co może nas spotkać

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Jest to dość „świeże” święto, ponieważ zostało ono ustanowione rezolucją ONZ w ubiegłym roku. Jak pisze rządowy portal „gov.pl”:

ONZ uznało utonięcie za jedną z 10 głównych przyczyn śmierci na świecie (WHO wskazało je na 3 miejscu). W Polsce od lat tonie około pół tysiąca ludzi rocznie.

Jak wynika ze statystyk udostępnionych na stronie policji, w czerwcu utonęło w Polsce łącznie 87 osób. W lipcu 52, w tym aż 5 osób żywioł zabrał ostatniej doby.

Dziś nikt ma nie utonąć. Tak mówią banery Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom. Ogromną mobilizację do realizacji planu potwierdzają również ratownicy WOPR.


Źródło: gov.pl

Jak bezpiecznie korzystać z wody?

O tym, jak zmniejszyć liczbę utonięć pisze dziś między innymi Światowa Organizacja Zdrowia. W serwisie „twitter” WHO opublikowało post, który w wolnym tłumaczeniu można przełożyć następująco – zrób jedną rzecz by zapobiec utonięciom, naucz się udzielać pierwszej pomocy.

https://twitter.com/WHO/status/1551452665669902337

Na swojej stronie WHO pisze natomiast o tym, że większości śmierciom przez utonięcie możnaby zapobiec. I to wykorzystując oparte na dowodach. niskobudżetowe rozwiązania. Wśród nich wymienia: instalację barier kontrolujących dostęp do wody, planowanie takich placówek jak nt. żłobki, przedszkola, szkoły z dala od wody, naukę pływania, uwzględniającą zasady bezpieczeństwa w wodzie i pierwszą pomoc, czy też szkolenie osób postronnych w zakresie pierwszej pomocy.

O ogólnych zasadach bezpieczeństwa nad wodą napisało również w poniżej przywołanym poście Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB zwróciło przy tym uwagę na zatrważające statystyki utonięć w Polsce.