Specjalny kalkulator ma pomóc zrozumieć Polski Ład 2.0. Każdy może zobaczyć, ile zarobi

Finanse Państwo Podatki Praca Dołącz do dyskusji
Specjalny kalkulator ma pomóc zrozumieć Polski Ład 2.0. Każdy może zobaczyć, ile zarobi

Ministerstwo Finansów udostępniło pecjalny kalkulator wynagrodzeń, który ma pomóc Polakom w obliczeniach. Chodzi o zmiany podatkowe wprowadzone 1 lipca 2022 r. Wraz z nowelizacją na stronie gov.pl ruszyła podstrona umożliwiająca wykonanie obliczeń. Na razie tylko dla umów o pracę i zlecenie, ale w najbliższych tygodniach będzie ich więcej.

Od 1 lipca 2022 roku na stronie podatki.gov.pl/niskiepodatki można korzystać z udostępnionego przez Ministerstwo specjalnego kalkulatora wynagrodzeń. Zgodnie z założeniami ma on pomóc zrozumieć Polakom wprowadzony system podatkowy. Według mnie jednak jest to bardziej wyłączenie myślenia – kalkulator nie wyjaśnia w żadnym stopniu zmian podatkowych ani nowych zasad, a jedynie umożliwia wpisanie odpowiedniej liczby i zaznaczenie dostępnych ulg. Pod warunkiem oczywiście, że sami zainteresowani wiedzą, z jakich ulg mogą korzystać. Jak nietrudno się domyślić zmiany prezentowane są w taki sposób, aby wyglądały korzystnie. Kalkulator ma oczywiście charakter jedynie poglądowy. Nie może stać się podstawą do wyliczania wynagrodzenia i świadczeń społecznych.

Jak działa nowy kalkulator wynagrodzeń?

Kalkulator niskie podatki zgodnie z ogólnymi założeniami przedstawia podglądowe uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne. Dzięki niemu mamy możliwość porównania wynagrodzenia otrzymywanego na rękę w oparciu o przepisy z 2021 roku i 2022 roku.

Udostępnianie kalkulatora Ministerstwo rozłożyło na pięć etapów. 1 lipca udostępniono obliczenia dla umowy o prace i umowy zlecenie. 8 lipca dodana zostanie opcja pozwalająca obliczać wynagrodzenie dla łącznego występowania umowy o pracę i umowy zlecenie. W III fazie uruchomionej 15 lipca udostępniona będzie opcja dla rent i emerytur łączonych z pracą na umowę zlecenie i umową o pracę. W IV fazie, która ruszy 22 lipca, dodana zostanie opcja rozliczenia z małżonkiem. Jako ostatni – 5 sierpnia – swoje wynagrodzenie będą mogli sprawdzić przedsiębiorcy.

Nowy kalkulator wynagrodzeń. Jak to wygląda w praktyce?

Aby skorzystać z kalkulatora, należy wejść na stronę podatki.gov.pl/niskiepodatki. Sprawdzić swoje wynagrodzenie możemy poprzez wybranie opcji pierwszej od lewej — sprawdź swoje wynagrodzenie.

Po jej wybraniu zostaniemy przekierowani na stronę kalkulatora, na której możemy wybrać główne źródło naszego dochodu, będące podstawą wykonanych obliczeń.


Kolejnym etapem będzie wpisanie naszego wynagrodzenia brutto i zaznaczenie przysługujących nam zniżek. Dla przykładu – niech będzie to 5000 zł brutto.

Po wpisaniu wysokości wynagrodzenia u dołu strony wyświetla się dochód z 2021 roku i 2022 roku. Na zielono lub czerwono zaznaczony jest zysk lub strata w stosunku do ubiegłorocznego wynagrodzenia. Im zarabiamy mniej, tym różnica jest większa. Im więcej, tym mniejsza, a powyżej pewnej granicy, różnej w zależności od umowy zlecenia lub umowy o pracę, jest już ujemna.

 

 

Niestety w kalkulatorze zabrakło konkretów. Trudno więc nie mieć wrażenia, że jest to kolejne narzędzie propagandy sukcesu. Przede wszystkim zabrakło podsumowania konkretnych składek na ubezpieczenie społeczne płacone od danej pensji, wyliczenia, jakie daniny są odprowadzane do kasy państwa. Nie ma też żadnej informacji, z czego wynikają podane kwoty.