TVP straci majątek – przez Unię Europejską

Gorące tematy Państwo Zagranica Dołącz do dyskusji (37)
TVP straci majątek – przez Unię Europejską

Opłata audiowizualna nie wejdzie w życie w lipcu przez konieczność zatwierdzenia jej przez Unię Europejską.

Zmiany w TVP od miesięcy budzą żywe emocje zarówno wśród zwolenników „dobrej zmiany”, jak i wśród jej przeciwników. Eksperci różnych dziedzin prześcigają się w teoriach i snują wizje o tym, jak dobre lub złe były posunięcia nowych władz, także o tym, jak wygląda ramówka, o zdejmowaniu popularnych programów, zwolnieniach znanych i lubianych dziennikarzy i zastępowanie ich innymi, etc. Mówi się też o topniejących finansach związanych z odpływem reklamodawców, które ma załatać opłata audiowizualna.

Opłata audiowizualna najwcześniej w 2017

Porównując dane, jedynka i dwójka straciły razem prawie 13,5 mln złotych z reklam, porównując rok do roku. Oglądalność według sondaży spadła do poziomów nienotowanych od bardzo wielu lat. Podobnie bywa, jeśli chodzi o zaufanie do wiadomości prezentowanych na ich antenach.

Finanse Mediów Narodowych ma uratować nowa ustawa, która ma spowodować, że wejdzie w życie opłata audiowizualna. Danina ta ma być powszechna i doliczana do rachunków za prąd. Obecna władza planowała jej wejście w życie z początkiem wakacji, czyli już od lipca 2016.

Opłata ta miałaby zastąpić obecny abonament RTV, który płaciły osoby deklarujące posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, spora część użytkowników nie zgłaszała posiadania takich sprzętów i nie wnosiła opłat, gdyż twierdziła zazwyczaj, że nie ogląda TVP, więc nie chce płacić, etc.

Niestety dla TVP, opłata audiowizualna nie wejdzie w życie tak, jak planowano. Wszystko przez prawa Unii Europejskiej, do której należymy. Chodzi o to, że regulacje, które zawarte są w ustawie audiowizualnej, muszą zostać przeanalizowane i zatwierdzone przez Komisję Europejską. Takie działania trwają zwykle co najmniej kilka miesięcy. Oznacza to, że do kasy TVP nie wpadną duże pieniądze, które miały podreperować jej budżet, a jeśli zaczną wpadać to za wiele miesięcy.

PiS skierował do Sejmu projekt pomostowy dotyczący Rady Mediów Narodowych. Planowane są także kolejne, z których jedna dotyczyć będzie wspomnianych wcześniej finansów, a konkretnie finansowania mediów publicznych. Nie wiemy zatem kiedy wejdzie w życie opłata audiowizualna, gdyż procedury mogą się przeciągać, ale skoro PiS ma większość głosów, to jest szansa, że mimo problemów już wkrótce będziemy płacili dodatkową daninę przy rachunkach za prąd.

Jeśli masz problemy związane z nieprawidłowym naliczaniem wszelkich opłat, z urzędami i urzednikami, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.