„Pedofilia jeszcze nigdy nikogo nie zabiła”. To argument księdza w dyskusji o aborcji

Gorące tematy Społeczeństwo Zagranica Dołącz do dyskusji (21448)
„Pedofilia jeszcze nigdy nikogo nie zabiła”. To argument księdza w dyskusji o aborcji

Kościół katolicki podkreśla swoje zdecydowane stanowisko w sprawie aborcji, ale jednocześnie musi się zmagać z kolejnymi aferami pedofilskimi w swoich szeregach. Znany amerykański ksiądz radzi, by jednak nie porównywać jednego z drugim. Bo przecież „aborcja zabija”. – A pedofilia w Kościele nie – mówi.

Podobnie jak nad Wisłą, w USA kwestie aborcji wciąż budzą gigantyczne emocje. Ksiądz Richard Bucci z amerykańskiego stanu Rhode Island niedawno zyskał sporą rozpoznawalność, gdy powiedział, że politycy, którzy głosują za aborcją, nie będą mogli u niego przystąpić do komunii.

Ks. Bucci zresztą zaznaczył, że tacy politycy nie będą mogli też u niego być na przykład świadkami na ślubach czy rodzicami chrzestnymi.

„Bo pedofilia w Kościele to co innego”

Decyzja księdza wywołała w USA olbrzymie kontrowersje. Sam ksiądz uznał, że zabronienie przyjmowania komunii w takich sytuacjach to oczywista oczywistość.

W rozmowie z gazetą „Providence Journal” Bucci powiedział: nie wiem właściwie, czemu muszę to wszystko powtarzać. Wykładnia Kościoła Katolickiego jest przecież w sprawie aborcji zupełnie jasna.

Dziennikarka postanowiła jednak skonfrontować tą jasną i klarowną postawę z podejściem Kościoła do kolejnych afer pedofilskich. A trudno nie mieć wrażenia, że już tutaj przedstawiciele Kościoła Katolickiego tak bardzo zdecydowani już nie są.

Co na to duchowny z Rhode Island? „Przecież nie można porównywać moralnie tych dwóch kwestii – aborcji oraz pedofilii” – powiedział ksiądz.

„Pedofilia nikogo nie zabija. A aborcja – owszem” – dodał zdecydowanie duchowny.

Później dodał filozoficznie, że „jeśli niewinne dziecko w łonie matki nie zasługuje na życie, to życie w ogóle staje się bezwartościowe”.

Wygląda na to, że ks. Bucci prędko nie zejdzie z czołówek amerykańskich serwisów. Bo choć w Stanach sprawa pedofilii w Kościele jest bardziej „przepracowana” niż w Polsce, to ciągle budzi wielkie emocje.

Można oczywiście księdza nieco bronić – aborcja i pedofilia to przecież dwie zupełnie inne sprawy. Problem w tym, czy organizacja, której tak trudno jest się uporać ze własnymi grzechami, naprawdę powinna tak zdecydowanie pouczać innych?