Płaca minimalna w 2023 r. mocno w górę. Minister zdradza pierwsze plany

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (30)
Płaca minimalna w 2023 r. mocno w górę. Minister zdradza pierwsze plany

Rząd próbuje walczyć z inflacją na różne sposoby. Jednym z najbardziej popularnych jest ustawowe podnoszenie wynagrodzeń za pracę. Wiceminister rodziny i polityki społecznej zdradził, że według wstępnych prognoz płaca minimalna w 2023 r. ma wzrosnąć o 400 zł.

Jak ustalane jest minimalne wynagrodzenie za pracę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami płaca minimalna jest ustalana w drodze rozporządzenia przez specjalną Trójstronną Komisję. Nie jest jednak tak, że organ ten ma pełną dowolność w ukształtowaniu ostatecznej kwoty. W pierwszej kolejności to rząd przedstawia Komisji wszystkie najważniejsze informacje dotyczące między innymi:

  • propozycji wysokości płacy minimalnej;
  • wskaźnika cen w roku poprzednim i prognozie na kolejny rok;
  • poziomu życia różnych grup społecznych;
  • możliwości jakie daje budżet państwa.

W skład Komisji wchodzą przedstawiciele rządu, organizacji związkowych pracowników i organizacji pracodawców. To oni do 15 lipca każdego roku muszą dojść do konsensusu w sprawie płacy minimalnej obowiązującej w następnym roku.

Często jednak zdarza się, że członkom Komisji nie udaje się ustalić wspólnego stanowiska. Trudno się dziwić, skoro każda grupa reprezentuje tak naprawdę zupełnie różne interesy. W takiej sytuacji płaca minimalna w 2023 r. zostanie wskazana przez Radę Ministrów do 15 września.

Płaca minimalna w 2023 r. ma wzrosnąć o 400 zł

Choć do końca roku jeszcze daleko, to rząd już musi pracować nad propozycją, którą przedstawi Komisji. Sytuacja nie jest łatwa biorąc pod uwagę galopującą inflację, która w kwietniu przebiła najbardziej pesymistyczne prognozy. Co więcej, jej skali tak naprawdę nikt nie jest na ten moment określić.

W rozmowie z PAP wiceminister Stanisław Szwed stwierdził, że w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają już zaawansowane prace nad rozwiązaniem sytuacji z płacą minimalną. Padła nawet konkretna kwota, która na ten moment wchodzi w grę. Mowa o podwyżce w wysokości 400 zł, co sprawiłoby, że w przyszłym roku za pracę dostaniemy przynajmniej 3410 zł brutto.

Co ciekawe, niemal pewne jest, że konieczne będzie ustalenie dwóch terminów zmiany płacy minimalnej w 2023 r. – od 1 stycznia oraz od 1 lipca. Przepisy przewidują takie rozwiązanie w przypadku gdy prognozowany na następny rok wskaźnik cen wynosi co najmniej 105%. W obecnych warunkach gospodarczych przebicie tego progu nie będzie stanowiło problemu.