Zwyczaj zwyczajem, a podatki podatkami. Jaki podatek od prezentu na komunię?

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (576)
Zwyczaj zwyczajem, a podatki podatkami. Jaki podatek od prezentu na komunię?

Zastanawiając się nad kwotą, jaką włożymy do koperty, wybierając się na Pierwszą Komunię, musimy pamiętać, że nie ogranicza nas jedynie zwyczaj, ale również coś tak przyziemnego, jak podatki. Wręczany prezent – bez względu na okazję – jest w świetle prawa darowizną i należy zapłacić od niego podatek. Jaki podatek od prezentu na komunię zapłacą rodzice obdarowanego?

Ile dać na komunię?

Ile dać na komunię? To pytanie, które o tej porze roku zadaje sobie niejedna osoba. O zwyczajach panujących w tej materii pisaliśmy już wcześniej. Niestety w Polsce tę jakże delikatną kwestię ogranicza nie tylko prawo zwyczajowe, ale również podatkowe. Wyścig kosztownych prezentów wręczanych na komunię może skutecznie ukrócić Urząd Skarbowy.

Quady, laptopy, smartfony to popularne, ale również kosztowne prezenty pierwszokomunijne. W świetle prawa mogą sprawić tyle radości, co kłopotu. Ich wartość może być dość interesująca dla fiskusa. W końcu podatki są tak pewne, jak śmierć.

Podatek od spadków i darowizn

Prezenty to w świetle prawa darowizna, która podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z jej treścią w zależności od grupy podatkowej, czyli stopnia spokrewnienia, nabycie od jednej osoby własności rzeczy o określonej wartości podlega opodatkowaniu. I tak: jeżeli prezent wręczany jest przez dziadków, pradziadków, rodzeństwo, ojczyma lub macochę, czyli osoby, które w świetle przepisów ustawy stanowią I grupę podatkową, jego wartość nie może przekroczyć 9637 zł.

W przypadku II grupy podatkowej, czyli rodzeństwa rodziców, dzieci rodzeństwa, żony, bądź męża rodzeństwa, kwota nie może przekroczyć 7276 zł. A w III grupie – obejmującej wszystkie pozostałe osoby – 4902 zł.

Podane kwoty nie dotyczą jedynie jednorazowych prezentów. Przy ich obliczaniu należy wziąć pod uwagę wszystkie darowizny otrzymane w ciągu ostatnich pięciu lat wstecz. Co to oznacza? Jeżeli przykładowo babcia podarowała w ciągu ostatnich pięciu lat wnukowi nie tylko wartościowy smartfon na komunię, ale również kosztowny laptop i drona na urodziny, a wartość tych prezentów przekroczyła kwotę 9637 zł., taką darowiznę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w ciągu sześciu miesięcy.

Na szczęście najbliższa rodzina zwolniona jest od zapłacenia podatku od darowizny.

W tym przypadku rodzice nie będą ponosić kosztów. Inaczej będzie przedstawiać się sprawa otrzymania prezentu od chrzestnej lub chrzestnego, którzy najbliższą rodziną mogą już nie być. W takiej sytuacji, oprócz zgłoszenia do Urzędu, rodzice będą musieli zapłacić podatek w wysokości od 7 do 12 % wartości (w zależności od grupy podatkowej, w jakiej znajduje się darczyńca). A ta kwota może nie być najniższa.

Jaki podatek od prezentu na komunię?

Wydaje się, że spojrzenie na prezenty komunijne od strony podatkowej może skutecznie ostudzić prezentowy wyścig, który niejednokrotnie podsycają sami rodzice. Prawo podatkowe jest bezwzględne i nie uznaje wyjątków, nawet tak doniosłych jak Pierwsza Komunia.