Poznaniacy Sylwestra spędzą w specjalnym schronie

Codzienne Dołącz do dyskusji
Poznaniacy Sylwestra spędzą w specjalnym schronie

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Jedni szykują kreacje, cekiny i brokat, chłodzą szampana i zamierzają kupić, bądź już kupili zestaw fajerwerków, aby z hukiem wejść w Nowy Rok. Dla osób, którym huk z różnych powodów przeszkadza, Grunwaldzki Park Społeczny w Poznaniu wychodzi z inicjatywą spędzenia Sylwestra w… schronie.

Sylwester jak zwykle wzbudza wiele emocji

Co roku, mniej więcej od początku grudnia rozpoczyna się burza na portalach społecznościowych dotycząca hucznego obchodzenia Sylwestra. Zdecydowana większość po prostu kupuje petardy i fajerwerki bez większej refleksji i radośnie puszcza z dymem niekiedy duże pieniądze, żeby zrobiło się na chwilę kolorowo na niebie. Coraz częściej i głośniej słychać głosy, które są zdecydowanie przeciwne temu wydarzeniu. Najchętniej wprowadziłyby zakaz sprzedaży fajerwerków.  Argumenty są różne. Można tu wymienić: stratę pieniędzy, zagrożenie dla zwierząt zarówno domowych, jak i hodowlanych oraz dzikich, a także strach i negatywne emocje u ludzi chorych. Coraz częściej władze większych miast biorąc pod uwagę wszystko, co wyżej wymienione odwołują miejskie imprezy sylwestrowe. Ciekawa inicjatywa za to pojawiła się w stolicy wielkopolski, w Poznaniu, gdzie można spędzić cichego Sylwestra w schronie.

Cichy Sylwester w schronie w Poznaniu

W Poznaniu właśnie Grunwaldzki Park Społeczny zaproponował spędzenie Sylwestra w schronie przy ulicy Smardzewskiej. Przyświecającym celem jest pomoc mieszkańcom i ich zwierzętom domowym, które można śmiało ze sobą zabrać. Szczególnie jeśli boją się huku. Do dyspozycji uczestników tej cichej imprezy jest kilka sal, toitoi, woda, stanowisko do kawy i herbaty, prąd. Jest również mini piekarnik oraz kilka gier planszowych. W każdej sali znajdować się będą stoły i krzesła. Organizator zachęca, aby przynieść ze sobą swoją farelkę, ponieważ temperatura w schronie to 13 stopni. Przybywać można od godziny 16 i zostać tak długo jak się chce, nawet do samego rana. Co do alkoholu, to wyjątkowo na czas Sylwestra można go ze sobą zabrać. Jednak osoby w widocznym upojeniu alkoholowym będą wydalane ze schronu.

Aby uczestniczyć w cichym Sylwestrze w schronie, należy zapisać się, wysyłając SMS. W jego treści określić ile będzie osób, czy będą zwierzęta, a jeśli tak to jakie. Rezerwacja, aby była skuteczna, należy przelać kaucję w wysokości 50 zł, która zostanie zwrócona w dniu wydarzenia. Jest to jedynie wpłata mająca na celu zabezpieczenie obecności na wydarzeniu. W opisie wydarzenia na Facebooku (Cichy Sylwester w schronie) można zapoznać się jakimi salami dysponuje organizator oraz znaleźć resztę szczegółów wydarzenia.

Wydarzenie jest bezpłatne, jednak organizator zachęca do przynajmniej niewielkich datków, aby móc utrzymać to miejsce w należytym stanie. W końcu inicjatywa jest ciekawa, godna pochwały i warto, aby w kolejnych latach mogła być kontynuowana.