Marzy ci się praca w elitarnym BOR? Biuro Ochrony Rządu rekrutuje – również chemików i informatyków

Gorące tematy Państwo Praca Dołącz do dyskusji (247)
Marzy ci się praca w elitarnym BOR? Biuro Ochrony Rządu rekrutuje – również chemików i informatyków

Marzy ci się praca w BOR? Rozpoczęła się rekrutacja do Biura Ochrony Rządu. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie BOR „formacja planuje przyjęcie większej liczby osób chętnych do służby”, ale jednocześnie „szuka najlepszych”. Poszukiwani są między innymi informatycy, prawnicy czy lekarze i elektrycy.

Biuro Ochrony Rządu, na razie niezastąpione przez inną formację, zajmuje się głównie ochroną osób, obiektów i urządzeń. Odpowiada za bezpieczeństwo m.in. Prezydenta, Premiera czy przedstawicieli delegacji państw obcych.

Będąc kiedyś na koncercie Artura Andrusa, usłyszałam taką oto rymowankę: „Jedzie szybko i pod prąd, Biuro co ochrania rząd”. Rzecz się działa w kwietniu, ale rymowanka ułożona była chyba na fali wydarzeń związanych z wypadkiem, w którym brała udział limuzyna premier Szydło i czerwony fiat. Opinie na temat BOR są różne. Jeżeli jednak ktoś chciałby stać się częścią tej formacji, może za pośrednictwem poczty przesłać komplet dokumentów i tym samym przystąpić do rekrutacji.

Żeby pełnić służbę w Biurze Ochrony Rządu, trzeba spełniać szereg kryteriów. Wymagane są konkretne rzeczy takie jak obywatelstwo polskie, co najmniej średnie wykształcenie, niekaralność i pełnia praw publicznych. Należy jednak również sprostać wymaganiom takim jak: nieposzlakowana opinia, zdolność psychiczna do służby w formacji uzbrojonej, gotowość do podporządkowania się dyscyplinie służbowej czy umiejętność dostosowania się do trudnych warunków pełnienia służby.

Praca w BOR – warunki.

BOR określa na swojej stronie również „cechy preferencyjne”, których posiadanie jak mniemam, zwiększa szanse na pozytywne przejście procedury kwalifikacyjnej. Maksymalny wiek kandydata to co prawda 35 lat, ale osoby, które nie ukończyły jeszcze 29 lat, będą jednak na uprzywilejowanej pozycji. Równie istotny jest wzrost – min. 175 cm i posiadanie prawa jazdy. Czynne uprawianie sportów, oczywiście głównie takich, które w jakiś sposób związane byłyby ze służbą, czyli strzelectwo albo sporty walki jest kolejnym atutem. Dodatkowymi walorami są jeszcze znajomość języków obcych oraz posiadanie praktycznych umiejętności zawodowych. BOR wyraźnie zaznacza, że w tej rekrutacji poszukuje, poza wymienionymi we wstępie, jeszcze kierowców (prawo jazdy kategorii „C”), diagnostów samochodowych, mechaników samochodowych i inżynierów: budownictwa, chemii, łączności, telekomunikacji. Nie jest to jednak lista zamknięta, bo na koniec czytamy, że BOR zainteresowany jest również innymi specjalistami.

Wszystkich zainteresowanych informuję, że procedura kwalifikacyjna składa się z dwóch etapów. Kandydat przechodzi najpierw przez rozmowę kwalifikacyjną, a następnie czekają go testy psychologiczne i fizyczne. Jeżeli oba etapy zakończą się sukcesem, kandydat, zostaje funkcjonariuszem w służbie przygotowawczej. Po upływie trzech lat i uzyskaniu pozytywnej opinii służbowej przechodzi zaś do służby stałej.