Przerejestrowanie auta sprowadzonego z zagranicy jest konieczne?

Moto Dołącz do dyskusji
Przerejestrowanie auta sprowadzonego z zagranicy jest konieczne?

Wiele osób kupując samochód w kraju lub za granicą zastanawia się, jak długo może jeździć, zanim konieczne będzie przerejestrowanie auta.

Od lat do Polski sprowadzane są samochody, samodzielnie lub przez pośrednika, a i w komisach można spotkać wiele aut z zagranicznymi rejestracjami. Samochody te zazwyczaj zarejestrowane są w kraju, z którego pochodzą i w Polsce trzeba je przerejestrować na nowego właściciela.

Aby móc jeździć sprowadzonym samochodem trzeba spełnić kilka wymogów. Po pierwsze samochód musi być sprawny technicznie, czyli mieć aktualny przegląd, może on być wykonany w kraju, skąd pochodzi. Po drugie powinien mieć polskie ubezpieczenie OC. Po trzecie po 30 dniach od sprowadzenia powinno być dokonane przerejestrowanie na nowego właściciela. Oczywiście trzeba także odprowadzić wszelkie opłaty od czynności cywilnoprawnych związanych ze sprowadzeniem samochodu do Polski. Koniecznym warunkiem jest także to, że auto nie zostało wyrejestrowane w kraju, z którego pochodzi.

Niestety wiele osób nic sobie z tego nie robi i jeździ na oryginalnych zagranicznych rejestracjach. Wielu zastanawia się, czy grożą im jakieś konsekwencje, inni skarżą się, że dostali kilkuset złotowy mandat. Nawet w znanych programach telewizyjnych dotyczących pracy „drogówki” pojawiały się sytuacje, w których karano kierowcę za niedopełnienie obowiązku. Tylko niektórzy wiedzą, że za niedopełnienie przerejestrowania samochodu nie grożą żadne konsekwencje i można odmówić przyjęcia takiego mandatu, ale sprawa pewnie trafi do sądu.

Problemy mogą zacząć się wtedy, gdy okaże się, że samochód został przez byłego właściciela wyrejestrowany już w dniu jego sprzedaży, a te które są zamontowane, nie są oryginalne. Wtedy właściciel może mieć spore kłopoty. Mandat za jazdę z nieważnymi tablicami to mandat do 500 zł, a samochód może zostać odholowany na policyjny parking. Dodatkowo można zostać posądzonym o fałszowanie rejestracji, uchylanie się od płacenia podatków, a nawet kradzież czy paserstwo.

Jazda nieprzerejestrowanym samochodem sprowadzonym z zagranicy nie grozi konsekwencjami, lecz warto sprawdzić, czy blachy, jakie przyczepione są do samochodu, nie są podrobione i czy aby samochód nie został wyrejestrowany. W przeciwnym razie nabywcy i użytkownikowi takiego pojazdu grożą surowe konsekwencje. W każdej sytuacji, a szczególnie dotyczącej dopełnienia wszelkich formalności, lub gdy ktoś został oszukany przy transakcji kupna-sprzedaży samochodu warto skonsultować sprawę z naszymi prawnikami, którzy są stale dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.