Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe o 75 pb. Ale WIBOR już podobno uwzględnia tę podwyżkę

Finanse Nieruchomości Państwo Dołącz do dyskusji (34)
Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe o 75 pb. Ale WIBOR już podobno uwzględnia tę podwyżkę

Po raz pierwszy, w tym cyklu, RPP podniosła stopy procentowe w październiku 2021 roku. Od tej pory, każdej kolejny miesiąc, dodaje zmartwień kredytobiorcom złotowym. Stopa referencyjna wzrosła już od 0,1 proc. do 5,25 . Spowodowany tym wzrost rat staje się nie do udźwignięcia dla coraz większej liczby kredytobiorców. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców będzie musiał pomóc tysiącom z nich.

RPP podniosła stopy procentowe. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Jak co miesiąc, przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, analitycy i ekonomiści typowali wielkość podwyżki. W kwietniu mało kto spodziewał się, że będzie to aż o 100 pb. Tym razem większość typowała powtórkę z ubiegłego miesiąca. Dziś RPP zaskoczyła jednak nieco niższą podwyżką.

„Spodziewamy się, że RPP zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp o 100pb. I na tym nie skończy. Wypowiedzi członków RPP wskazują, że marcowe zaskoczenie w inflacji w górę wpływało na kwietniową, zdecydowaną reakcję. Nie inaczej będzie tym razem. Do tego dochodzi zestaw dobrych danych z gospodarki realnej. Prognozowana przez nas stopa docelowa to okolice 7 proc. ” przewidywali rano ekonomiści w mBanku”.

Raty już uwzględniają podwyżkę

„Rosnące z dnia na dzień stawki WIBOR coraz bardziej podwyższają oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych. Dla przykładu ci, którzy posiadali najniższy wkład własny (10 proc.) i zaciągnęli we wrześniu 2021 r. kredyt w PKO BP z marżą 3,08 proc. już niedługo będą mieli oprocentowanie przekraczające 9 proc.. Podwyżki stóp najmocniej dotykają tych, którzy stosunkowo niedawno zaciągnęli kredyt i wybrali najdłuższy dopuszczalny okres kredytowania. Dla przykładu jeśli ktoś we wspomnianym okresie zaciągnął kredyt na 35 lat, to po najbliższej aktualizacji oprocentowania jego rata będzie ponad dwukrotnie wyższa niż na początku. Przy kwocie 300 000 zł i marży 2,21 proc. rata wzrośnie z poziomu 1 069 zł do 2 167 zł” wylicza w swoim raporcie Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Jego zdaniem poziom wskaźnika WIBOR 3M już uwzględnia obecną podwyżkę.

„Nie ma znaczenia, czy stopa referencyjna NBP w maju wzrośnie do 5,5 proc. czy do 6 proc., bo WIBOR już to uwzględnia w obecnej wartości. Oznacza to, że nawet w przypadku scenariusza zakładającego podwyżkę stóp o 1 punkt procentowy (do 5,5 proc.) raty kredytów mogą się na razie nie zmienić” powiedział dla TVN 24.

Nie wszyscy są tego zdania. HRE Investments uważa że, dzisiejsza podwyżka spowoduje wzrost raty kredytu hipotecznego o kilkadziesiąt złotych na każde pożyczone 100 tys. zł.

Sposoby na niższą ratę

Kredytobiorcy złotowi mogą skorzystać z rozwiązań, które pomogą im przetrwać czas wysokich stóp. Jest kilka sposobów na to, jak obniżyć ratę kredytu lub czasowo się od niej uwolnić. Od Funduszu Wsparcia Kredytobiorców poczynając, przez wakacje kredytowe, po wynegocjowanie z bankiem wydłużenia okresu spłaty i obniżenia oprocentowania. Dotąd po dostępną pomoc sięgało niewiele osób. Polacy bardzo dobrze spłacają kredyty hipoteczne. Jednak teraz, z najtańszych jesienią 2021 stały się one najdroższe od dekady. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że oprocentowanie większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosło ponad minimalny poziom bezpieczeństwa. Lampka alarmowa zapala się, gdy rata pochłania ponad połowę domowego budżetu. Nie znaczy to jednak, że należy się spodziewać gwałtownego wzrostu liczby niespłaconych kredytów. Autorzy raportu PIE spodziewają się natomiast, że rosnące stopy „zamrożą rynek hipotek”.