Jeśli kupować obligacje skarbowe, to teraz. Już za chwilę będzie to nieco mniej opłacalne

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Jeśli kupować obligacje skarbowe, to teraz. Już za chwilę będzie to nieco mniej opłacalne

Osoby, które szukają alternatywy dla lokat bankowych, mogą pokusić się o zakup obligacji detalicznych, emitowanych przez Skarb Państwa. Obligacje oferowane są w cyklach miesięcznych; jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, ich oprocentowanie w lutym będzie niższe. Tym samym jeśli ktoś rozważał zakup takich obligacji, to jest to dobry moment.

Spadnie oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych. MF publikuje komunikat

Obligacje cieszą się wziąć mniejszą popularnością niż lokaty bankowe, jednak mimo to ich zakupem interesuje się coraz więcej osób. Jednym z powodów jest bardzo niski próg wejścia – wartość nominalna jednej detalicznej obligacji Skarbu Państwa wynosi 100 zł, dzięki czemu nawet osoby, które nie mają zbyt dużych oszczędności, mogą rozważyć ich zakup. Dla osób fizycznych chcących zainwestować w obligacje dostępne są warianty 3-miesięczne, 1-roczne, 2,3,4, i 10-letnie. Oprócz tego osoby, które otrzymują świadczenie w ramach programu „Rodzina 800 plus” mogą wykupić Rodzinne Obligacje Skarbowe: 6- i 12-letnie.

Ministerstwo Finansów w najnowszym komunikacie poinformowało, że w lutowej ofercie spadnie oprocentowanie obligacji skarbowych. Wyjątkiem będą jedynie obligacje 3-miesięczne. Tym samym oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych nadal będzie wynosić 3,00 proc. w skali roku.

W przypadku pozostałych rodzajów obligacji nowe stawki oprocentowania będą przedstawiać się następująco:

  • 3-letnie obligacje stałoprocentowe: 6,40 proc. (obecnie 6,50 proc.),
  • 1-roczne obligacje zmiennoprocentowe: 6,05 proc. (obecnie  6,15 proc.),
  • 2-letnie obligacje zmiennoprocentowe: 6,30 proc. (obecnie 6,40 proc.),
  • 4-letnie obligacje indeksowane inflacją: 6,55 proc. (obecnie 6,65 proc.),
  • 10-letnie obligacje indeksowane inflacją: 6,80 proc. (obecnie 6,90 proc.),
  • 6-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe : 6,75 proc. (obecnie 6,85 proc.),
  • 12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe: 7,05 proc. (obecnie 7,15 proc.).

Tym samym we wszystkich przypadkach, nie licząc obligacji 3-miesięcznych, oprocentowanie obligacji skarbowych spadnie o 10 pb.

Alternatywa dla lokat, którą nie wszyscy uznają za atrakcyjną

To, co wyróżnia detaliczne obligacje skarbowe to fakt, że – jak sama nazwa wskazuje – są emitowane przez Skarb Państwa. Z tego względu jest to mimo wszystko jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania zgromadzonych środków. Inwestujący nie musi martwić się ryzykiem, jakie na ogół jest związane z inwestowaniem własnego kapitału (drugim wyjątkiem są w dużej mierze lokaty). Dodatkowo proces inwestowania w obligacje jest prosty, a inwestujący nie musi nic więcej robić.

Nie da się jednak ukryć, że detaliczne obligacje skarbowe są postrzegane jako forma inwestowania przynosząca stosunkowo niewielki zysk z inwestycji (zwłaszcza jeśli chodzi o obligacje na krótszy okres; nieco inaczej wygląda to w przypadku obligacji indeksowanych inflacją i Rodzinnych Obligacji Skarbowych). Bez wątpienia jednak w obligacje skarbowe można łatwo i bezpiecznie zainwestować – i to bez konieczności posiadania dużych oszczędności.