Kolejne kłopoty centrum logistycznego Amazona w Polsce. Tym razem dochodzenie ma wszcząć policja

Gospodarka Praca Prawo Dołącz do dyskusji
Kolejne kłopoty centrum logistycznego Amazona w Polsce. Tym razem dochodzenie ma wszcząć policja

Napięcia w świebodzińskim magazynie międzynarodowej korporacji trwają już od zeszłego roku. Na ten moment rozwiązania sytuacji nie widać, a wręcz przeciwnie — dochodzenie ma wszcząć miejscowa Policja. Dlaczego spór zbiorowy w Amazonie urósł do takiego stopnia, że muszą interweniować służby?

Co Amazon robi w Świebodzinie?

Międzynarodowy gigant e-commerce, założony w 1994 roku przez Jeffa Bezosa ma w Świebodzinie swoje centrum logistyczne. Jest to dziesiąta tego typu placówka firmy w Polsce i pierwsza w województwie lubuskim. Amazon otworzył swój magazyn we wrześniu 2021 roku i docelowo miało w nim znaleźć zatrudnienie 1000 osób.

Nie jest to klasyczny magazyn, który znamy z większości polskich przedsiębiorstw, gdyż w świebodzińskim centrum znajduje się 3000 robotów transportowych. Po centrum logistycznym w Gliwicach to właśnie Świebodzin jest drugim pod względem wielkości w Polsce. Ma 193 tys. mkw, 58 doków transportowych, 28 km taśmociągów oraz pozwala na jednoczesne przechowywanie nawet 30 milionów produktów.

Problemy w świebodzińskim Amazonie zaczęły się jednak w 2022 roku. To właśnie wtedy władze spółki podjęły decyzję o podwyżkach dla pracowników w wysokości 1,50 zł brutto za godzinę. To wszystko miało miejsce w momencie, gdy w kraju szaleje inflacja, a przedsiębiorstwo notuje ogromne zyski. W 2022 roku firma Jeffa Bezosa osiągnęła przychód na poziomie 514 miliardów dolarów. Bez wątpienia Amazon jest światową czołówką, jeśli chodzi o przychody w 2022 roku.

Jednakże z propozycją podwyżek nie zgodził się związek zawodowy w firmie — Inicjatywa Pracownicza. Tym samym między stronami zrodził się konflikt, a jego rozwiązania nie udało się stroną znaleźć do tej pory.

Spór zbiorowy w Amazonie. Zainterweniuje Policja?

Brak konstruktywnego dialogu między władzami spółki a OZZ sprawił, że związek zawodowy dąży do strajku. Jednak żeby do tego doszło, konieczne jest przeprowadzenie referendum strajkowego. Pracownicy chcieli zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum na początku lutego przed siedzibą przedsiębiorstwa w Kołbaskowie. Firma się na to nie zgodziła, argumentując, że OZZ miał dość czasu na zebranie wystarczającej liczby podpisów.

Inicjatywa Pracownicza we współpracy z posłanką Lewicy Agnieszką Dziemianowicz-Bąk postanowiła działać. Skutkiem tego jest wszczęcie postępowania przez Komendę Powiatową Policji w Świebodzinie pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Rejonowej. Śledczy będą badali, czy niewpuszczenie przedstawicieli OZZ na teren zakładu w celu przeprowadzenia głosowania w sprawie referendum było zgodne z prawem.

Jest to kolejny problem Amazona w Polsce po tym, jak UOKiK postawił firmie Jeffa Bezosa zarzuty o masowe wprowadzanie klientów w błąd.