Stopy procentowe w Unii Europejskiej też idą w górę. Czy to wpłynie na kredyty Polaków?

Finanse Dołącz do dyskusji
Stopy procentowe w Unii Europejskiej też idą w górę. Czy to wpłynie na kredyty Polaków?

Rada Polityki Pieniężnej już po raz dziewiąty podniosła oprocentowanie w banku centralnym. Kolejna podwyżka stóp ma stłumić dynamiczną inflację. Ta w maju wyniosła 13,9%. Trochę lepiej sytuacja ma się w całej Unii Europejskiej. Ale stopy procentowe w Unii Europejskiej też idą w górę.

Eurostat podał, że w kwietniu inflacja HICP w strefie euro wyniosła 7,4% (po rewizji z pierwotnie raportowanych 7,5%) i utrzymała w się na najwyższym poziomie w przeszło 20-letniej historii europejskiej unii walutowej. Wynik dla całej Unii Europejskiej to 8,1%. Na te zmiany reaguje Europejski Bank Centralny. Stopy procentowe w Unii Europejskiej też idą w górę.

Ostatnie podniesienie stóp procentowych przez RPP

Główna stawka (referencyjna) została we wtorek podniesiona przez RPP do 6 proc. W górę w tożsamej skali poszły także pozostałe stopy:

  • lombardowa z 5,75 do 6,50 proc. w skali rocznej,
  • depozytowa z 4,75 do 5,50 proc. w skali rocznej,
  • redyskonta weksli z 5,30 do 6,05 proc. w skali rocznej,
  • dyskontowa weksli z 5,35 do 6,1 proc. w skali rocznej.

Ogłoszone podwyżki stóp procentowych pośrednio wpłyną na wzrost oprocentowania kredytów oraz pożyczek. Większość kredytobiorców hipotecznych zaciągnęło bowiem kredyty oprocentowane według stawki WIBOR, która jest zależna od stóp procentowych. Już teraz wiadomo, że nieuniknione jest jeszcze dalej idące podwyższenie rat wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Prezes NBP na środowej konferencji zapowiedział, że w lecie inflacja powinna osiągnąć szczyt, a później będzie się stabilizować. W związku z tym, już wkrótce ma być możliwe zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych. Zapowiedział też, że ewentualne obniżanie stóp procentowych może nastąpić pod koniec przyszłego roku.

Stopy procentowe w Unii Europejskiej rosną

Inflacja, choć nie w takiej skali jak w Polsce, szaleje też w Unii Europejskiej. Dlatego też Europejski Bank Centralny zdecydował się na podobny ruch co RPP. Przypomnijmy, EBC to bank centralny wspólnej waluty Unii Europejskiej – euro – odpowiedzialny za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej, a tym samym utrzymanie stabilności cen w strefie euro.

W czwartek Europejski Bank Centralny wydał oświadczenie, w którym zadeklarowano zmniejszenie inflacji w strefie euro do 2 proc. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że

Wysoka inflacja jest poważnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Rada Prezesów zadba o to, aby inflacja powróciła do celu 2 proc. w średnim okresie.

EBC podniósł główną stopę o 0,25 pkt proc. W maju inflacja HICP wzrosła do 8,1 proc., co było najwyższym odczytem w historii. Konrad Bochniarz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział dla PAP, że lipcowa podwyżka stopy głównej EBC jest konieczna, aby zahamować wzrost cen w strefie euro. Zaznacza też, że nie jest to ostatnia podwyżka:

Spodziewamy się, że na jesieni Europejski Bank Centralny będzie dalej podwyższać stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Pomimo tego łączna skala podwyżek będzie dużo mniejsza niż w Polsce czy Stanach Zjednoczonych.

Dodał, że główna stopa EBC nie przekroczy 1,5 proc.