Na polskim rynku pojawiły się pierwsze terminale PayEye. Płatność będzie można potwierdzić… okiem

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji
Na polskim rynku pojawiły się pierwsze terminale PayEye. Płatność będzie można potwierdzić… okiem

Terminale PayEye do płatności okiem już pojawiły się na rodzimym rynku. Biometria to jedno z najlepszych zabezpieczeń, bo dobrze chroni, a jednocześnie nie wymaga zapamiętywania żadnych danych, więc nie dziwi fakt, że to właśnie w tę stronę rozwijać się będą technologie uwierzytelniania.

Terminale PayEye do płatności okiem

Jak donosi „Telepolis”, pierwsze terminale do płatności okiem – PayEye – trafiły do Centrum Pieniądza NBP. Chodzi oczywiście o biometrię, a więc metodę uwierzytelniania płatności. Sama biometria to dosyć szeroko rozumiana dziedzina nauk, jednak jeżeli chodzi o jej zastosowanie w technologii, to można rozumieć ją jako sposób rozróżniania ludzi ze względu na unikalne cechy fizyczne. W tym spektrum mamy rozpoznawanie twarzy (np. technologia FaceID od Apple), linii papilarnych oraz skanery siatkówki czy tęczówki oka.

Płatność okiem, to zatem pewien skrót myślowy – bo „oko” ma jedynie potwierdzić płatność np. kartą. Jak czytamy w źródłowym serwisie, obecnie na rynku są już karty, których użycie wymaga potwierdzenie płatności np. palcem. Samo to może być dla osób niezaznajomionych z technologią istnym science fiction. Obecne rozwiązania idą jednak o krok dalej – między innymi w kierunku skanerów oka.

Jak wspomniałem, w Centrum Pieniądza NBP od 12 grudnia 2022 roku można zapoznać się z terminalami eyePOS 1.0, czyli pionierskim urządzeniem. A także eyePOS 2.0 – jego ulepszoną wersją. Ten drugi pozwala na samodzielne przetestowanie płatności biometrycznej, która wykorzystuje zarówno skanowanie twarzy, jak i tęczówki oka.

Tego rodzaju urządzenia już są na rynku

Jak wyjaśnia Daniel Jarząb, prezes PayEye, cytowany przez „Telepolis”,

Ostatnie tygodnie są dla nas bardzo intensywne. Po wejściu z naszą technologią do salonów Komputronik we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie pojawiamy się w kolejnym, niezwykle prestiżowym miejscu. W Centrum Pieniądza NBP można już zobaczyć nasze terminale oraz przetestować płatności spojrzeniem w wersji demo. Dynamika rozwoju tej technologii jest ogromna. Otrzymujemy coraz więcej zapytań od firm, które chcą wdrożyć nasz system płatności w swoich salonach i sklepach. Pojawienie się w Centrum Pieniądza NBP jest dla nas bardzo ważne i jest potwierdzeniem, że jedna z najważniejszych instytucji finansowych w kraju widzi w nas solidnego partnera.

Jak wygląda płatność potwierdzona przez skaner? Przetwarzanie niezbędnych danych leży po stronie terminala. Użytkownik musi najpierw pobrać aplikację mobilną PayEye (na Android, iOS lub Huawei), następnie założyć konto, zrobić selfie, a także podpiąć karę płatniczą.

Wówczas będzie można skorzystać z płatności poprzez PayEye, a do płatności użyta zostanie karta podpięta do konta w usłudze.

Czy PayEye zmieni rynek płatności mobilnych? Trudno ocenić. Dziś należy rozpatrywać to w kategorii pewnej ciekawostki dla naprawdę zainteresowanych.