TVN: „Zły komornik zabrał wóz strażacki”. A tak było naprawdę

Gorące tematy Codzienne dołącz do dyskusji (22) 22.06.2015
TVN: „Zły komornik zabrał wóz strażacki”. A tak było naprawdę

Michał Grązka

Krajowa Rada Komornicza w oficjalnym oświadczeniu usprawiedliwia zajęcie wozów strażackich, o które oburzyły się media. Czy TVN „ubarwił” historię?

Ostatnimi czasy reputacja komorników słabnie przez liczne zajęcia, które na pierwszy rzut oka odbywają się niezgodnie z procedurami i zdrowym rozsądkiem. Niestety, część tego typu „oburzających” sytuacji jest kreowanych przez media.

W materiale „Faktów” TVN z dnia 21 czerwca 2015 można obejrzeć reportaż o komorniku, który licytując długi „zakładu samochodowego” zajął stojące w garażu wozy strażackie. Cytowany poniżej wstęp do materiału jasno pokazuje, że całość utrzymana jest w tonie zwróconym przeciwko pracy komornika:

Skok na strażacki wóz – komornik z Łukowa był tak zdeterminowany, że chyba stracił głowę – za długi chciał zająć majątek mechanika, więc zajął czekające u mechanika na naprawę dwa strażackie wozy. Na pierwszy rzut oka widać, że to nie własność, której szuka, ale komornik idzie w zaparte – na pytania nie odpowiada, przed dziennikarzami ucieka i zapowiada: licytacja się odbędzie.

Z reportażu wywnioskować można następującą historię – mechanik miał długi. Nie płacił ich, więc komornik zajął się ich odzyskiwaniem. Wziął jednak to, co znalazł na miejscu, a co było cenne – wozy strażackie należące do dwóch jednostek OSP. Oburzające? W tym świetle – jak najbardziej. W materiale podsumowane jest to m.in. wypowiedzią „nawet mało inteligentny komornik wie, że wozy strażackie raczej do mechanika nie należą”.

Istnieje jednak uzasadnione podejrzenie, że część faktów została przemilczanych, dla osiągnięcia pożądanego wydźwięku historii. O istotnych informacjach dowiedzieć się można z opublikowanego na stronie internetowej komornik.pl oświadczenia. Wyjaśnienia otwiera poniższe stwierdzenie:

Samorząd komorników sądowych jednocześnie informuje, że wydźwięk zamieszczonego dokumentu byłby kompletny, gdyby zawierał informacje, co do okoliczności zajęcia wozów strażackich

Po pierwsze, w oświadczeniu odparty jest zarzut, że nie było podstaw do tego, aby sądzić że wozy nie należały do zadłużonego zakładu. Dłużnik prowadzi bowiem działalność gospodarczą zarejestrowaną jako „Prywatna Straż Pożarna”, w której naprawia a także sprzedaje nowe i używane wozy strażackie. Stanowiło to podstawę do tego, żeby sądzić że zajmowane pojazdy właśnie do niego należały. Co więcej, w trakcie interwencji nie zostały przedstawione żadne dokumenty świadczące o innym stanie rzeczy.

Po drugie, nie jest tak, że komornik „zabrał” wozy strażackie i odholował je np. na policyjny parking czy na prywatne podwórko. Pojazdy pozostały pod dozorem dłużnika, natomiast ich zajęcie polegało jedynie na wpisaniu do protokołu zajęcia. Obecnie wozami dysponują odpowiednie jednostki straży pożarnej. Po zapoznaniu się z reportażem nie należy więc myśleć, że strażacy utracili narzędzie do gaszenia pożarów i ratowania ludzi, ze względu na „widzimisię złego komornika”.

Co więcej, nie została wyznaczona także sama licytacja. Cała sprawa odbywa się zgodnie z procedurą i pojazdy powinien zwolnić sąd. Przez nagłośnienie tego konkretnego zajęcia, Krajowa Rada Komornicza zbada wszystkie okoliczności, aby upewnić się że nie doszło do przekroczenia uprawnień. Dopiero wtedy podjęte będą dalsze kroki.

Omawiana sytuacja pokazuje nam, że choć czasem rzeczywiście dochodzi do nadużyć, to bardzo często do opinii publicznej trafiają niepełne informacje mogące sugerować takie działania, nawet gdy faktyczny stan rzeczy jest nieco inny. Pamiętajmy także, że na końcu sprawy odpowiedzialność ponosi faktyczny dłużnik, nawet jeśli przez zbieg wydarzeń w sytuację zostały wplątane osoby trzecie.

Oczywiście zdarzają się także sytuacje, w których komornik może się pomylić. Wtedy sprawę warto kierować do specjalisty. Masz jakikolwiek problem z tej lub innych kategorii prawa? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

22 odpowiedzi na “TVN: „Zły komornik zabrał wóz strażacki”. A tak było naprawdę”

 1. „…niepełne informacje mogące sugerować…” Nazwijmy rzecz po imieniu – manipulacja. Koronne narzędzie tzw. reżimowych mediów.

 2. Każdy samochód ma dowód rejestracyjny. Wystarczy zerknąć do takiego dokumentu kto jest właścicielem i tyle. Jeśli nie było tego przy samochodzie, to pech. Ale przecież wystarczy przedstawić taki dowód + jakieś papiery z gminy, że są to wozy bojowe będące w ich posiadaniu.

  • dokładnie. Komornik nie ma się zastanawiać czy dany przedmiot należy do dłużnika czy nie. W papierach jest że prowadzi taka a taką działalność, więc nie było podstaw by sadzić że to nie należy do dłużnika. Jak mam dłużnika który mi wisi dużą kasę to nie chcę aby komornik sie zastanawiał czy to ferrari zaparkowane pod domem dłużnika, nie należy przypadkiem do kogoś innego, mimo iż dłużnik nie ma żadnych dokumentów potwierdzających jego wersję. A w momencie okazania odpowiednich dokumentów poświadczających własność na inną osobę niż dłużnik, dany towar powinien być zwrócony (co niestety nie zawsze się zdarza, albo sprawa zwrotu jest przeciągana latami, bo i o takich sytuacjach słyszałem, zresztą te najgłośniejsze sytuacje z komornikami o dziwo dotyczą jednej firmy, bądź ludzi z nią związanymi, jeżeli tak to można nazwać).

   • Co z toba – komornikiem jestes czy dopiero chcesz byc???
    Bo z takim podejsciem to ja ci kariery nie wroze. hehehe

 3. „Co więcej, w trakcie interwencji nie zostały przedstawione żadne dokumenty świadczące o innym stanie rzeczy.” Czyli tez nie było dokmunetów, że należa do dłużnika i co teraz?

  • To właściciel mienia ma obowiązek przedstawić dokumenty. Komornik nie będzie się domyślać, ze względu na domniemanie własności.

    • Dowód rejestracyjny MUSISZ zostawić w warsztacie. W przypadku kontroli warsztat MUSI mieć dowody na wszystkie pojazdy na terenie warsztatu.

 4. Z reguły nie zostawia się dowodów rejestracyjnych u mechanika, to raz. W tym przypadku ostatnim zmartwieniem właściciela warsztatu był problem czy nie jego wozy zostaną zarekwirowane czy też nie. Można by się czepiać materiału TVN (i słusznie) ale przynajmniej dzięki niemu będzie szansa na lepszą kontrolę klanu komorników którego zasady działania przypominają trochę państwo w państwie.

 5. czepiacie sie tvn-u a nie zastanwiacie się tak na prawdę skąd ta nagonka na komorników – ile było zajęć „na siłę” lub „przez pomyłkę”? Ostatnio jest wysyp tego. Zaczyna się odnosić wrażenie, że komornicy usiłują odzyskac przynajmniej część długu byle jak licytując majątek za minimalne kwoty byle prowizję wziąć. Coraz częsciej to zero moralności, zero kontroli czy aby nie dało się tego zrobić lepiej i czy na pewno licytowana rzecz (przynajmniej ta cenna) należy do dłuznika choc komornik ma takie możliwości.

 6. Komornik to bardzo niewdzięczna praca, zresztą sami ja wybrali. Ale mniejsza z tym. Ja osobiście stoję za prawem komornika który może zająć sprzęt który prawdopodobnie należy do dłużnika, i tak było w tym wypadku. Jeżeli dłużnik nie ma nic potwierdzającego że dany przedmiot nie należy do niego (w tym wypadku wystarczy chyba zwykły protokół odbioru wozu do naprawy). Kiedy zaś komornik nie przyjmuje dokumentów, to takiego należy piętnować. To czego nie należy robić to bronić dłużników. Kurczę, czemu TVN czy inne media w reportażach nastawionych przeciwko komornikom, bronią dłużników, przedstawia ich w jakiejś męczeńskiej postaci, jakby ktoś chciał im zabrać dobytek za nic. Narobili ludzie sobie długu. Znam sytuacje ludzi którym źle się powiodło w pewnym momencie życia, ale nie potrafili zrezygnować chwilowo z danego poziomu, wiec brali kredyty, koniec końców są teraz bankrutami, i płaczą że komornicy ich zniszczyli. Można narzekać na banki że za łatwo dają kredyty, i tym powinna się zająć odpowiedni urząd. Znajoma mając z narzeczonym łącznię 2,5tys miesięcznie dostali kredyt na mieszkanie i 1,5 płacą kredytu, a gdzie rachunki, jedzenie? Zasada jedna: nie stać cie, nie pożyczaj, nie potrzebujesz nowego samochodu, wypasionego TV, czy markowych ciuchów.

  • Czyli jednak jestes komornikiem albo asesorem komorniczym. Tak, tak tylko przyszli komornicy na stażu albo praktykach sa tacy przemądrzali ale życie szybko sprowadzi cie do parteru.

 7. A gówno prawda, bronicie ich, byli Ci sami u mnie w domu, po odbiór z długów zmarłego ojca i co ? Wpadli przejrzeli wszystko i sobie stwierdzili że wezmą telewizor który uwaga był na nie osobę która jest objęta tymi długami, mówicie no dobra stało to stało, ale papiery były na inną osobę a telewizor miał dwa dni, dało to coś ? Nie pani i tak sobie go zabrał, nie patrząc czy są papiery na inną osobę czy nie, tak samo moje rzeczy też zabrała, co prawda nie miałem na to dowodu no bo po co mi by był, na szczęście ogólnopolski sklep po wysłuchaniu mojej historii stwierdził że da mi faktury na moje sprzęty bo inaczej bym się mógł pożegnać z paroma rzeczami. Pani robiła zdjęcia i śmiała się że będzie wszystko na licytacji

 8. Nie tylko TVN. Właśnie oglądam Panoramę. Właśnie leci materiał na ten temat. Już nie wiem co mam myśleć w tej sprawie…

 9. Komornik jadąc do dłużnika ma zawsze aktualny wypis z CEPiK – u , informacje z ZUS, US i wie doskonale jaki pojazd należy do dłużnika ,oraz jaki ma majątek i dochód, oraz gdzie posiada konta. Więc uważam że poczynania tego komornika były naganne. Szkoda że KRK w swoim oświadczeniu nie nadmieniła takich informacji.

  • Widzisz teoria swoje a rzeczywistość swoje. Znam przypadki z życia, gdzie dłużnik wykupuje pojazd z leasingu ale go nie przerejestrowuje. Oficjalnie jest właścicielem ale w CEPiK-u nie widnieje. I co teraz? Twoja teoria upada. Inna sprawa, że komornik nie bada prawa własności bo od tego jest sąd. Komornik zajmuje ruchomości będące we władaniu dłużnika. Tyle i aż tyle.

 10. Ten MatejBudz to chyba jakiś komornik albo w rodzinie ma komornika, że tak ujada jak wsciekle pias.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *