Część pracowników przestanie w 2022 r. płacić PIT. Ale muszą złożyć oświadczenie

Podatki Praca Rodzina Dołącz do dyskusji (16)
Część pracowników przestanie w 2022 r. płacić PIT. Ale muszą złożyć oświadczenie

W ramach Polskiego Ładu rządzący zdecydowali się wprowadzić zerowy PIT dla rodzin, znany też jako ulga dla rodzin 4+. Dzięki niej rodzice wychowujący co najmniej czwórkę dzieci nie będą musieli od przyszłego roku płacić podatku dochodowego. Muszą jednak złożyć specjalne oświadczenie. 

Ulga dla rodzin 4+: komu przysługuje?

Jak można przeczytać na stronie rządowej, ulga dla rodzin 4+ to „kolejny element aktywnej polityki prorodzinnej rządu”. Z szacunków rządzących wynika, że skorzysta z niej ok. 110 tys. podatników, a w ich portfelach zostanie łącznie ok. 335 mln zł.

Kto może skorzystać z ulgi? Uprawnieni do niej są wszyscy rodzice, którzy wychowują co najmniej czwórkę dzieci – niezależnie od tego, czy są pracownikami etatowymi, czy przedsiębiorcami. Nie ma też znaczenia, czy dzieci wychowują razem, czy osobno. Zwolnienie przysługuje na małoletnie dzieci oraz na pełnoletnich, którzy otrzymywali dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a także na pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia i uczących się – chociaż pod dodatkowym warunkiem dotyczącym nieprzekroczenia przez takie dziecko ustalonego limitu przychodów.

Należy jednocześnie pamiętać, że podatku w ogóle nie zapłacą jedynie osoby, których roczny przychód wynosi do 85 528 zł. Jeśli ich zarobki będą wyższe, będą płacić PIT od nadwyżki ponad ustalony limit. To, co warto zaznaczyć to fakt, że jeśli rodzic rozlicza się według skali podatkowej, będzie mógł skorzystać również z 30 tys. zł kwoty wolnej. Tym samym zostanie zwolniony z konieczności płacenia podatku dochodowego do kwoty 115 528 zł. Co więcej, przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota ta podwaja się – i wynosi 231 056 zł.

Ile przykładowo może zyskać rodzina, której będzie przysługiwać ulga dla rodzin 4+? Z wyliczeń MF wynika, że jeśli jeden z małżonków zarabia 10 tys. zł brutto, a drugi nie pracuje, to podatnik zyska w skali roku 8018 zł. Z kolei jeśli oboje pracują (i zarabiają po 5,5 tys. zł brutto), to na zmianach zyskają 8466 zł.

Konieczne złożenie oświadczenia

Aby można było skorzystać z przysługującej ulgi, trzeba będzie złożyć do pracodawcy oświadczenie o prawie do zwolnienia. Oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Rodzice, którzy są uprawnieni do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+, powinni pomyśleć o złożeniu oświadczenia możliwie jak najszybciej, ponieważ to od dnia złożenia wniosku do pracodawcy nie będą pobierane zaliczki na podatek.

Oświadczenie może złożyć osoba, która wykonuje władzę rodzicielską lub jest opiekunem prawnym dziecka. Ulga dla rodzin 4+ przysługuje też podatnikom sprawującym funkcję rodziny zastępczej.