Wielka awaria w polskich bankach? Skarżą się nie tylko klienci PKO BP, ale też Pekao czy Santandera

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji
Wielka awaria w polskich bankach? Skarżą się nie tylko klienci PKO BP, ale też Pekao czy Santandera

Wielka awaria w polskich bankach? Rano wydawało się, że problemy mają jedynie klienci PKO BP. Teraz okazuje się, że podobno zgłaszają je również klienci Santandera, mBanku, ING, Pekao czy Aliora – choć głównie w kontekście problemów z BLIK-iem. Nieoficjalne doniesienia mówią o możliwym ataku rosyjskich hakerów na jeden z banków, ale jego przedstawiciele nie potwierdzają tej informacji.

Wielka awaria w polskich bankach. Okazuje się, że problem mają nie tylko klienci PKO BP

Klienci PKO BP skarżyli się rano – ok. godz. 8.00 – na problemy w korzystaniu z bankowości mobilnej. W komentarzach pod profilem banku w mediach społecznościowych klienci podawali, że mają problem m.in. z korzystaniem z iPKO, IKO czy Inteligo. Pojawiały się również głosy klientów, którzy nie mogli skorzystać z BLIK-a. Bank zareagował jednak stosunkowo szybko, a problemy w logowaniu do serwisów instytucji miały ustąpić – tak przynajmniej twierdził bank w komunikacie przesłanym w odpowiedzi na pytania redakcji „BI”. W praktyce jednak teraz pojawiają się problemy z wejściem na stronę główną banku.

Sęk w tym, że później okazało się, że nie tylko klienci PKO BP muszą mierzyć się z trudnościami. Ok. godz. 10-11 pojawiły się doniesienia o kolejnych problemach – tym razem użytkowników innych banków. Trudności te są związane głównie z płatnościami BLIK-iem. Problemy potwierdzili zresztą przedstawiciele systemu. Na razie jednak nie wiadomo, co jest przyczyną awarii, ani jak szybko zostanie usunięta.

Klienci skarżą się, że nie mogą dokończyć zakupów online czy kupić biletów na pociąg. Problemy mają mieć zarówno klienci mBanku, Santandera, Aliora, ING, Millennium czy Pekao. W przypadku tego ostatniego pojawiła się zresztą nieoficjalna informacja o cyberataku rosyjskiej grupy hakerskiej. Takie doniesienia podaje portal check-host.net. Bank jednak nie potwierdza tych doniesień. W dodatku przedstawiciele biura prasowego banku twierdzą, że obecnie problemy już nie występują. Przedstawiciele banków twierdzą zresztą, że obecnie występują jedynie problemy z BLIK-iem, a problem leży po stronie operatora.

Wielka awaria w polskich bankach: na co jeszcze skarżą się klienci?

Czy jednak w przypadku pozostałych banków problemy z płatnościami BLIK są jedynymi, na jakie skarżą się klienci? Na przykład niektórzy klienci Santander Bank Polska twierdzą, że niemożliwa jest też płatność kartami (choć pracownicy banku tego nie potwierdzają). Z kolei klienci Pekao skarżyli się na niemożność wykonania przelewów złotówkowych.