Prezes Banku Pekao: inflacja i wysokie stopy procentowe mogą utrzymywać się w Polsce nawet 10 lat

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Prezes Banku Pekao: inflacja i wysokie stopy procentowe mogą utrzymywać się w Polsce nawet 10 lat

Polacy przygotowują się na najtrudniejszą – pod wieloma względami – zimę od lat. Prognozy zakładają, że kryzys energetyczny w (nasilony w sezonie jesienno-zimowym) będzie odczuwalny aż do 2025 r. Rzadziej pojawiają się jednak prognozy dotyczące inflacji. Zdaniem prezesa Banku Pekao S.A. wysoka inflacja w Polsce może utrzymywać się przez wiele lat – razem z wysoką stopą procentową. 

Wysoka inflacja w Polsce może utrzymywać się przez wiele lat

Część obywateli z pewnością ma nadzieję, że już w przyszłym roku sytuacja gospodarcza ulegnie realnej poprawie – zwłaszcza, że zdaniem niektórych analityków szczyt inflacji w Polsce ma przypaść na luty 2023 r. Wprawdzie ta sama prognoza zakłada utrzymanie dość wysokiej inflacji co najmniej do końca przyszłego roku, jednak może budzić pewne nadzieje u sporej grupy osób. Dla nich jednak złą wiadomość ma prezes Banku Pekao S.A., Leszek Skiba.

Podczas panelu towarzyszącemu kongresowi Banking and Insurance Forum prezes banku stwierdził, że inflacja w Polsce może utrzymywać się jeszcze przez wiele lat – może nawet całą dekadę – z wysoką stopą procentową oraz nowymi warunkami funkcjonowania sektora bankowego. Wprawdzie prezes Pekao jednocześnie podkreślił, że deglobalizacja w postaci regionalizacji (która ma mieć miejsce w następnych latach) może paradoksalnie silnie wzmacniać polską gospodarkę – co ma być możliwe m.in. dzięki mocnej dynamice polskich przedsiębiorstw. Nie zmienia to jednak faktu, że obywateli mogą niepokoić słowa o utrzymującej się długo inflacji i stopach procentowych. Zwłaszcza utrzymywanie się wysokich stóp dłużej niż rok czy dwa może być ciosem dla wielu osób – zarówno tych, które aktualnie spłacają kredyty hipoteczne jak i tych, które dopiero zamierzają zaciągnąć zobowiązanie finansowe na własną nieruchomość. Nic nie wskazuje bowiem na to, by w najbliższym czasie KNF zamierzała wydać nową rekomendację i obniżyć bufor stosowany przy ocenie zdolności kredytowej.

Tym razem wychodzenie z kryzysu może potrwać dłużej

Technicznie Polska wprawdzie wciąż unika recesji, jednak większość ekonomistów jest zdania, że w końcu do niej dojdzie. Kryzys – nie tylko energetyczny – wydaje się nie do uniknięcia. Tym razem wszystko wskazuje zatem na to, że Polacy powinni przygotować się na dłuższe wychodzenie z kryzysu, które faktycznie może potrwać łącznie nawet kilka lat – jeśli mamy na myśli powrót do wskaźników sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Dodatkowo nadal ciężko przewidzieć kiedy (i w jaki sposób) skończy się wojna w Ukrainie, co bez wątpienia również ma ogromny wpływ nie tylko na sytuację Polski, ale też całej Europy.