Zdolność Polaków do zakupu mieszkania spada. Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem cen nieruchomości

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Zdolność Polaków do zakupu mieszkania spada. Wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem cen nieruchomości

Za przeciętne wynagrodzenie jesteśmy obecnie w stanie kupić średnio 0,89 metra kwadratowego mieszkania – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. W ostatnich kilku latach sytuacja znacząco się pogorszyła, a zdolność do zakupu mieszkania spadła. Powód jest prosty – tym razem wzrost przeciętnego wynagrodzenia nie był w stanie nadążyć za wzrostem ceny mieszkań.

Zdolność do zakupu mieszkania spada. Wszystko przez ogromne wzrosty cen nieruchomości

Jak podaje PIE, lata 2010-2019 to systematyczny wzrost zdolności do zakupu mieszkania – w tym czasie rosły wprawdzie i ceny, i przeciętne wynagrodzenie, jednak ostatecznie ceny nieruchomości rosły znacznie wolniej. Z danych GUS wynika, że w latach 2010-2019 ceny nieruchomości wzrosły jedynie o 22,5 proc., podczas gdy wartość średniego wynagrodzenia – aż o 52 proc. Nie dziwi zatem, że zdolności zakupowe Polaków rosły; każdego roku średnie wynagrodzenie pozwalało kupić 0,02 metra kwadratowego mieszkania więcej. Teoretycznie jest to wzrost dość skromny, jednak warto zauważyć, że regularny – i to niemal przez dekadę. W dodatku uwagę zwraca też stosunkowo niski wzrost cen nieruchomości (zwłaszcza jeśli porównamy go chociażby z ubiegłorocznym – i tym samym zmianą cen w ciągu zaledwie roku).

Jednocześnie łatwo się domyślić, że korzystna relacja między cenami nieruchomości a wartością przeciętnego wynagrodzenia w największym stopniu poprawiła sytuację mniej i średnio zamożnych osób. W przypadku osób należących do II kwintyla  dochodowego, czyli znajdujących się w przedziale 20-40 proc. najlepiej zarabiających osób, zdolność do sfinansowania zakupu metra kwadratowego nieruchomości wzrosła w latach 2010-2019 o 38 pkt. Dla porównania – w przypadku osób należących do V kwintyla, zdolność wzrosła już tylko o 14 pkt (choć jednocześnie eksperci PIE zwracają uwagę, że wzrost dochodów osób należących do tego kwintyla jest niedoszacowany, a co za tym idzie – niedoszacowana jest też zdolność do zakupu mieszkania w tamtym okresie).

Po 2019 r. wszystko zaczęło się jednak zmieniać. Można przypuszczać, że spory wpływ na zmianę sytuacji miał wybuch pandemii, a następnie – wybuch wojny w Ukrainie. Zdolność do zakupu mieszkania zaczęła spadać – a wzrost przeciętnego wynagrodzenia przestał nadążać za wzrostami cen nieruchomości.

Tylko w trzy lata średnia cena metra kwadratowego nieruchomości wzrosła o 40 proc.

W latach 2019-2022 wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniósł 29 proc.; w teorii to sporo, jednak wzrost cen nieruchomości w tym samym czasie był znacznie wyższy. Średnia cena metra kwadratowego wzrosła bowiem aż o 40 proc. Tym samym zdolność do zakupu mieszkania spadła – i to we wszystkich grupach dochodowych. Najmocniej odczuły ją osoby należące do II kwintyla dochodowego; w ich przypadku zdolność w okresie 2019-2022 spadła o 13 pkt.