Narzekamy na kapitalistyczne Halloween, a we Wszystkich Świętych wydajemy blisko miliard złotych na same znicze

Gorące tematy Biznes Społeczeństwo Zakupy Dołącz do dyskusji (283)
Narzekamy na kapitalistyczne Halloween, a we Wszystkich Świętych wydajemy blisko miliard złotych na same znicze

Lubimy narzekać na zachodnie Halloween, że jest wymysłem kapitalizmu i polega wyłącznie na promowaniu kolejnego konsumpcyjnego święta. Tymczasem nasze obchody dnia Wszystkich Świętych mają z tym wiele wspólnego w warstwie biznesowej. Tego dnia wydamy ponad miliard złotych tylko na znicze. A na tym nie koniec wydatków związanych z wyjazdami na cmentarze.

Ponad połowa rocznej sprzedaży zniczy w Polsce ma miejsce w okolicach dnia Wszystkich Świętych. Takie imponujące statystyki przywołuje Rzeczpospolita. W tych dniach do naszej gospodarki trafi blisko miliard złotych. Oczywiście znicze to nie jedyne wydatki, jakie ponosimy w związku ze świętem Wszystkich Świętych. W tych dniach bardzo licznie podróżujemy, a zatem wzrastają nasze wydatki na paliwo lub bilety kolejowe czy autobusowe. Na cmentarzu często kupujemy też pokaźne chryzantemy i przebieramy w niezwykle bogatej ofercie zniczy. Dowolne rozmiary, kształty czy kolory. Niektóre z przeróżnymi bajerami, pozytywkami, sztucznymi światłami i co tylko możemy sobie wyobrazić. Nikt na świecie nie kupuje tylu zniczy, co właśnie Polacy.

Co zabawne, produkcja zniczy jest na tyle niszowa, że ciężko ją w ogóle uwzględnić w statystykach. Szacunki branży mówią o wartości około miliarda złotych. Dzięki monopolowi naszych producentów kondycja finansowa firm z tej branży ma się niezwykle dobrze. Znicze to jeden z niewielu towarów, których nikt do naszego kraju nie importuje. Rzeczpospolita przywołuje wypowiedź Tomasza Starzyka z firmy Bisnode.

We Wszystkich Świętych wydajemy blisko miliard złotych na same znicze

Polacy są tu praktycznie monopolistami, import zniczy do naszego kraju nie istnieje, to my rozsyłamy towar po Europie, w tym na Ukrainę i Litwę. – Producenci zniczy mają się dobrze. I tak – ponad 62 proc. ze 150 przebadanych firm jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej, w słabej 17 proc., a w bardzo złej – jedna piąta producentów.

Czy ksiądz może odmówić pogrzebu? Czy ateista może być pochowany na katolickim cmentarzu?

Pod koniec października ręce zacierają również sprzedawcy kwiatów, które często zostawiamy na grobach razem ze zniczami. Zyski liczą również praktycznie wszyscy przewoźnicy – same Koleje Mazowieckie mogą sprzedać w tym czasie nawet 25% więcej biletów niż zwykle. Wzmożony ruch to także okazja do dodatkowego zarobku na stacjach benzynowych. Podróże jednak będą bardzo drogie w związku z tym, że ceny paliw 2018 nieustannie rosną.

Wychodzi na to, że Halloween 2018 jest taką samą okazją do wyciągania pieniędzy od konsumentów, jak nasze zwyczaje związane z obchodami Wszystkich Świętych.