Sąd potwierdził, że paragon nie jest konieczny przy zwrocie towaru do sklepu

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (4177)
Sąd potwierdził, że paragon nie jest konieczny przy zwrocie towaru do sklepu

Zwrot bez paragonu jest jak najbardziej możliwy, o czym pisaliśmy już od pewnego czasu, a ostatnio pogląd ten potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Zwrot towaru bez paragonu jest możliwy. Pisaliśmy o tym w przeszłości, m.in. gdy zapanowała moda na tak zwane aplikacje zbierające paragony w pamięci naszych smartfonów. W końcu po co przez lata trzymać tony niezbyt estetycznej makulatury, skoro lepiej sobie taki paragon elektronicznie zeskanować i w razie czego udostępnić sprzedawcy?

Zwrot bez paragonu możliwy?

I taki zwrot bez paragonu musiał być przez sprzedawcę respektowany z prozaicznej przyczyny – przemawiały za nami przepisy prawa, które nigdzie nie wskazywały, że do dokonania na przykład reklamacji czy zwrotu niezbędny jest paragon. Nie, one mówiły o dowodzie zakupu, a dowody zakupu mogły być rozmaite. Wydruk z konta bankowego, jeśli płaciliśmy kartą. Albo nawet świadek, który dokonywał z nami zakupu lub nagranie ze sklepowego monitoringu.

Oczywiście nie zmieniało to faktu, że część sprzedawców kierowała się swoimi zasadami. Dla nich zwrot bez paragonu nie był zbyt wygodnym rozwiązaniem ze względu na komplikacje fiskalne. Albo zwyczajną nieprzyzwoitość. W każdym razie wszyscy chyba natknęliśmy się w swoim życiu na tabliczkę z napisem „Uwaga! Bez paragonu fiskalnego towar nie podlega zwrotowi”.

Zwrot towaru bez paragonu – nie można tego zabronić

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że tego typu informacja powinna znaleźć się na liście niedozwolonych postanowień umownych w prowadzonym przez UOKiK rejestrze, ponieważ rażąco narusza interesy konsumentów nie tylko w przypadków zwrotów rękojmiowych, ale i w trakcie odstępowania od umów zawieranych na odległość. W osobnym postępowaniu sąd kwestionował też m.in. stwierdzenie „1. Podstawą przyjęcia reklamacji jest dowód zakupu towaru (paragon lub faktura VAT)”.

Skutkiem wpisu takich postanowień do rejestru klauzul niedozwolonych jest nasza wzmocniona pozycja w sporze z przedsiębiorcą, który stosuje podobne zastrzeżenia w swoich umowach i regulaminach. Podnosząc argument abuzywności tego typu uregulowań, w ocenie sądu znajdziemy się w zdecydowanie bardziej korzystnej pozycji, gdyż tego typu sformułowania z mocy prawa nie wiążą nas jako strony umowy. Jeżeli jakiś przedsiębiorca będzie stosował tego typu niedozwolone klauzule nagminnie, może go też czekać kara, np. finansowa, ze strony UOKiK-u.