Podatki od crowdfundingu, Ubera i bitcoinów

Firma Dołącz do dyskusji (8)
Podatki od crowdfundingu, Ubera i bitcoinów

Czy trzeba zapłacić podatki od crowdfundingu, Ubera i bitcoinów?

Na świecie powstaje bardzo dużo nowych form zarobkowania i pozyskiwania środków pieniężnych. Niektóre są tak nietypowe, że bardzo trudno jest orzec, jakie podatki i w jakiej wysokości trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego, by mu się nie narazić. Okazuje się, że od Bitcoinów trzeba zapłacić VAT, a od Ubera i crowdfundingu podatek CIT.

W połowie lipca pisałem już o tym, że kierowcy, którzy wożą ludzi w ramach usługi Uber, muszą odprowadzać podatek dochodowy. Nie ma od tego żadnego odwołania, bo interpretacja przepisów wyszła bezpośrednie z Ministerstwa Finansów.

Ciekawie jest także w sprawie bitcoinów. Można je posiadać, ale gdy coś za nie kupimy lub zamienimy na walutę lub złotówki, to według Urzędów Skarbowych powstaje przychód, od którego trzeba odprowadzić podatek PIT. Jeśli jednak zostaną one sprzedane płatnikowi VAT w UE, to podatek VAT powinien zostać uiszczony. Jeśli zakupi je ktoś poza UE, to nie. Jak donosi portal CEO, Trybunał Sprawiedliwości EU twierdzi, że niedługo ten podatek w UE zostanie zniesiony.

W przypadku crowdfundingu okazuje się, że nie istnieją jeszcze przepisy, które odnoszą się do tego bezpośrednio. W większości przypadków zastosowanie znajdują przepisy dotyczące zbiórek publicznych, czyli wszystko zależy od tego, czy darczyńcy mogą czegokolwiek oczekiwać od obdarowanego, czy nie otrzymują nic, a także czy jest osobą prawną, fizyczną, organizacją pożytku publicznego.

Jeśli nie otrzymują nic, to wpłaty są darowizną i nie trzeba opłacać podatku jeśli jedna osoba nie wpłaci więcej niż 4092 zł w ciągu pięciu kolejnych lat. Pisaliśmy o tym już w przypadku prezentów komunijnych. Jeśli jednak wpłacający może oczekiwać, że otrzyma jakąś nagrodę, choćby koszulkę, zniżkę w zakupie produktu, etc., to może to być uznane za przychód z tytułu działalności gospodarczej, jeśli ją prowadzi. jeśli tak, to obowiązuje go podatek w wysokości 19 proc.

W przypadku organizacji pożytku publicznego opodatkowanie zależy od tego, czy finansowanie będzie przeznaczone na działania statutowe, czy działalność gospodarczą. Jeśli zbiera na działalność statutową, to będzie zwolniony z opodatkowania. Jeśli jednak prowadzi działalność pozastatutową, to rozlicza się według standardowych zasad.

Osoby fizyczne rozliczają się zależnie od tego, jaki model opodatkowania wybrały przy rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli jest to stawka liniowa, to obowiązuje 19-to procentowy podatek. Jeśli jest to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest to 3 proc. Jeśli wykorzystywana jest skala podatkowa, to do przychodów 85 528 zł płaci 18 proc., a powyżej tej kwoty 32 proc.

Wymieniliśmy tu tylko najczęściej występujące sytuacje dotyczące opodatkowania nietypowych sposobów uzyskania dochodów, które pojawiły się w ostatnich latach. Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z opodatkowaniem nowoczesnych usług i przychodów z działalności związanej z nowymi technologiami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com