Zmiany w prawie jazdy – obowiązkowy alcolock dla kierujących pod wpływem

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (3)
Zmiany w prawie jazdy – obowiązkowy alcolock dla kierujących pod wpływem

W dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów pojawi się ograniczenie, które nakazuje niektórym kierowcom jazdę z zamontowanym alcolockiem.

Pijani kierowcy to wciąż zmora polskich dróg i przyczyna wielu wypadków. Od strony prawnej robione jest wszystko, aby zniechęcać do tego typu nieodpowiedzialnych działań. Karane jest już samo bycie pasażerem nietrzeźwej osoby kierującej pojazdem, a za jazdę pod wpływem można stracić zarówno prawo jazdy, jak i pracę. To jednak nie koniec zmian.

Minister infrastruktury i rozwoju złożył projekt, który zakłada zmianę we wzorze prawa jazdy. Modyfikacjom ulegną wpisywane w dokument ograniczenia. Do tej pory jednymi z najczęściej spotykanych był wymóg noszenia okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych w trakcie prowadzenia samochodu. Teraz obostrzenia mają dotyczyć kolejnej grupy kierowców.

Wprowadzony ma zostać nowy kod – 69. Będzie on oznaczał, że posiadacz prawa jazdy z taką adnotacją może prowadzić jedynie pojazd wyposażony w blokadę alcolock. Jest to system, który uniemożliwianie uruchomienie silnika, jeśli w powietrzu wydychanym przez kierowcę znajduje się co najmniej 0,1 mg alkoholu na 1 dm³.

To, czy alcolock rzeczywiście działa w danym aucie, będzie sprawdzała policja podczas kontroli drogowych. To właśnie oznaczenie w nowym prawie jazdy będzie informowało funkcjonariuszy, którzy kierujący muszą mieć specjalnie dostosowany samochód. Będą to ci, którym dokument został tymczasowo odebrany po złapaniu na jeździe pod wpływem alkoholu. Mimo odzyskania uprawnień, alcolock będą musieli obowiązkowo zamontować na okres trzech lat.

Bardzo prawdopodobne, że projekt finalnie wejdzie w życie. Nie oznacza to jednak oczywiście, że osoby które nie miały żadnych problemów z alkoholem będą musiały wyrabiać sobie nowe dokumenty, a tym bardziej zdawać kolejny raz egzaminu na prawo jazdy. Prawdopodobnie nową rubrykę otrzymują tylko nowi kierowcy oraz ci, którzy będą chcieli odzyskać zawieszone uprawnienia.

Problemy z prawem drogowym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.