Zmiany w prawie jazdy – obowiązkowy alcolock dla kierujących pod wpływem

Gorące tematy Moto dołącz do dyskusji (3) 27.10.2015
Zmiany w prawie jazdy – obowiązkowy alcolock dla kierujących pod wpływem

Michał Grązka

W dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów pojawi się ograniczenie, które nakazuje niektórym kierowcom jazdę z zamontowanym alcolockiem.

Pijani kierowcy to wciąż zmora polskich dróg i przyczyna wielu wypadków. Od strony prawnej robione jest wszystko, aby zniechęcać do tego typu nieodpowiedzialnych działań. Karane jest już samo bycie pasażerem nietrzeźwej osoby kierującej pojazdem, a za jazdę pod wpływem można stracić zarówno prawo jazdy, jak i pracę. To jednak nie koniec zmian.

Minister infrastruktury i rozwoju złożył projekt, który zakłada zmianę we wzorze prawa jazdy. Modyfikacjom ulegną wpisywane w dokument ograniczenia. Do tej pory jednymi z najczęściej spotykanych był wymóg noszenia okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych w trakcie prowadzenia samochodu. Teraz obostrzenia mają dotyczyć kolejnej grupy kierowców.

Wprowadzony ma zostać nowy kod – 69. Będzie on oznaczał, że posiadacz prawa jazdy z taką adnotacją może prowadzić jedynie pojazd wyposażony w blokadę alcolock. Jest to system, który uniemożliwianie uruchomienie silnika, jeśli w powietrzu wydychanym przez kierowcę znajduje się co najmniej 0,1 mg alkoholu na 1 dm³.

To, czy alcolock rzeczywiście działa w danym aucie, będzie sprawdzała policja podczas kontroli drogowych. To właśnie oznaczenie w nowym prawie jazdy będzie informowało funkcjonariuszy, którzy kierujący muszą mieć specjalnie dostosowany samochód. Będą to ci, którym dokument został tymczasowo odebrany po złapaniu na jeździe pod wpływem alkoholu. Mimo odzyskania uprawnień, alcolock będą musieli obowiązkowo zamontować na okres trzech lat.

Bardzo prawdopodobne, że projekt finalnie wejdzie w życie. Nie oznacza to jednak oczywiście, że osoby które nie miały żadnych problemów z alkoholem będą musiały wyrabiać sobie nowe dokumenty, a tym bardziej zdawać kolejny raz egzaminu na prawo jazdy. Prawdopodobnie nową rubrykę otrzymują tylko nowi kierowcy oraz ci, którzy będą chcieli odzyskać zawieszone uprawnienia.

Problemy z prawem drogowym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

3 odpowiedzi na “Zmiany w prawie jazdy – obowiązkowy alcolock dla kierujących pod wpływem”

 1. Jeden z najbardziej bzdurnych przepisów w historii. Jestem za ostrym karaniem pijanych kierowców ale to rozwiązanie to jakiś strzał na oślep…

  Jest mnóstwo niedorzeczności w tym rozwiązaniu. Załóżmy, że mamy osobę ukaraną alcolockiem:
  A-Dlaczego ja będąc współwłaścicielem samochodu osoby ukaranej jestem zmuszony do korzystania z alcolocka?
  B-Dlaczego jeśli wypiję nie mogę poprosić by osoba ukarana alcolockiem mnie odwiozła moim samochodem do domu?
  C-Dlaczego osoba, która zawodowo zajmuje się kierowaniem pojazdami jest dodatkowo karana utratą pracy skoro przewinienie popełniła całkowicie prywatnie? No bo trudno oczekiwać że właściciel jakiejkolwiek firmy zamontuje taki alcolock w swoim samochodzie. Przecież nawet pracownica skarbówki nie poniosła żadnych konsekwencji służbowych gdy ukradła buty w czasie prywatnym bo wykroczenie/przestępstwo nie było popełnione w czasie pracy.
  D-Jeśli osoba ukarana jest właścicielem firmy i korzysta z samochodu nabytego w leasingu to czy może ingerować w instalację samochodu montując alcolock? Jeśli nie to czy w takim razie dodatkową karą dla niego będzie zamknięcie działalności gospodarczej gdyż nie będzie w stanie wykonywać zawodu?
  E-W jaki sposób ustawodawca ma zamiar wyeliminować sytuacje w których za kierowcę pod wpływem w alcolock dmuchnie trzeźwy pasażer lub inny życzliwy znajomy?

 2. Alclock – to brzmi jak jakaś żenada. Zgaśnie ci auto na światłach i musisz dmuchać, żeby odpaliło xDDDDD Nie lepiej dożywotnio zabierać prawo jazdy pijanym kierowcom? Szybciej, sprawniej i taniej:)

 3. Odnoszę wrażenie, że wymyślanie tego typu projektów wygląda to tak iż siada kilka stażystów przy stole, minister zleca im wymyślenie czegoś nowego, oni siedzą tam całą noc, wymyślają takie debilne rzeczy i potem który ma ładniejszą papeterię to leci dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *