Nawet 100 tys. zł miesięcznie w branży IT. Ta specjalizacja pozwala na szybkie osiągnięcie dużych zarobków

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Nawet 100 tys. zł miesięcznie w branży IT. Ta specjalizacja pozwala na szybkie osiągnięcie dużych zarobków

Zarobki w IT kuszą wiele osób – nic dziwnego że obecnie sporo pracowników rozważa przebranżowienie się i rozpoczęcie kariery zawodowej w tej branży. Niektórzy specjaliści mogą liczyć nawet na 100 tys. zł miesięcznie. 

Nawet 100 tys. zł miesięcznie w branży IT. Tyle mogą zarobić eksperci specjalizujący się w tej dziedzinie

Nie jest tajemnicą, że przeciętne zarobki w branży IT są znacznie wyższe niż w większości innych branż. Pojawiające się co jakiś czas raporty branżowe nie pozostawiają złudzeń; wielu specjalistów zarabia średnio po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Najlepsi – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Uwagę zwraca zwłaszcza jedna ze specjalizacji. Z danych serwisu z ogłoszeniami dla branży IT No Fluff Jobs wynika, że specjaliści zajmujący się sztuczną inteligencją mogą liczyć na rekordowo wysokie pensje. Znacząco wzrósł również popyt na ich usługi.

Ile można zarobić zajmując się sztuczną inteligencją? Z danych serwisu wynika, że obecnie specjalista szukający zatrudnienia w obszarze AI może liczyć średnio na wynagrodzenie w przedziale 18-26 tys. zł brutto. Z kolei w przypadku kontraktu B2B zarobki rosną do poziomu 30-38 tys. zł netto (+VAT). Dla porównania, jeszcze rok temu średnie wynagrodzenia dla specjalistów zajmujących się IT były sporo niższe – wynosiły odpowiednio 15,9-20,1 tys. zł brutto na UoP oraz 18,4-25,5 tys. zł netto (+VAT) na B2B. Warto przy tym zaznaczyć, że najlepsi mogą liczyć na znacznie więcej. Jak przyznaje w rozmowie z Forbes.pl Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, na portalu zdarzały się już oferty przekraczające 100 tys. zł miesięcznie na B2B. Zaznacza jednak, że tak wysokie wynagrodzenie idzie w parze z wysokimi wymaganiami. Kandydaci na takie stanowiska muszą mieć ok. 10 lat doświadczenia w pracy z deep learningiem, sukcesy w trenowaniu konwolucyjnych sieci neuronowych, doktorat z konkretnej dziedziny itd. Nie zmienia to jednak faktu, że takie oferty, raz na jakiś czas, faktycznie się zdarzają.

Rosną nie tylko zarobki, ale i popyt na usługi specjalistów zajmujących się AI

Tomasz Bujak potwierdza również, że od początku roku można zaobserwować zwiększone zainteresowanie usługami specjalistów zajmujących się AI. Jednocześnie jednak wzrosła też liczba osób szukających takich ofert pracy. W serwisie No Fluff Jobs liczba użytkowników przeglądających ogłoszenia z kategorii AI wzrosła w ciągu roku aż o 68 proc. Na jedno ogłoszenie z kategorii przypada ok. 30 zgłoszeń. Tym samym z jednej strony zarobki specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją należą do jednych z najwyższych w branży IT (obok DevOps i Big Data), z drugiej – konkurencja rośnie w równie szybkim tempie.