Orange to francuski gigant telekomunikacyjny, działający w wielu krajach na całym świecie. mBank to bank o przeważającym niemieckim kapitale. Prowadzili też wspólnie usługę bankową o nazwie Orange Finanse. Teraz czekamy na Orange Bank w Polsce.
Jak już zapewne się domyślacie, była to współpraca czysto biznesowa. Orange wciskało klientom konta w banku przy okazji setek innych, oferowanych przez siebie usług. mBank dawał temu „support” techniczny. Jakiś czas temu okazało się, że ta współpraca nie potrwa już długo, a mBank podjął nawet starania by przekonać klientów Orange do pozostania na jego włościach, przygotowując dla nich specjalną ofertę.
Przynajmniej do końcówki lutego 2020 mBank decyduje się na zagwarantowanie uciekinierom z Orange braku opłat za:
- za prowadzenie rachunku
- za wydanie i użytkowanie karty płatniczej
- za wypłaty z bankomatów przy użyciu karty płatniczej
- za wpłaty we wpłatomatach przy użyciu karty płatniczej
- za przelewy internetowe w złotówkach
Orange Bank w Polsce od 2021
Jak donosi Cashless, Orange po rozwodzie z mBankiem planuje samodzielnie wejść na rynek bankowości – podobnie, jak miało to miejsce na rynku francuskim. Orange Bank funkcjonuje tam już od kilkunastu miesięcy, natomiast w naszym kraju (niewykluczone, że na skutek zakazu konkurencji z mBankiem) pojawi się dopiero w 2021 roku. Orange najprawdopodobniej będzie działać w naszym kraju na zasadzie jednolitego paszportu, co pozwoli ominąć sporą część utrudnień stawianych instytucjom finansowym przez polską Komisję Nadzoru Finansowego.
Ciekawostką rzucaną przez Cashless na współpracę Orange z mBankiem jest fakt, że konwersja w ramach Orange Finanse była dość przyzwoita – użytkownicy operatora faktycznie zakładali konta bankowe. Problemem był natomiast fakt, iż użytkownicy założonych w drodze współpracy kont byli mało aktywni. Niewykluczone więc, że faktycznie dawali sobie „wciskać” konta bankowe, natomiast ostatecznie z nich nie korzystali.
Trudno zatem ustalić czy w większym stopniu przyczyną końca projektu Orange Finanse były ambicje operatora, by wprowadzić do Polski swój własny Orange Bank, czy też jednak niezadowalające wyniki konwersji (i jej skutków) po stronie mBanku. W podobny sposób współpracuje T-Mobile z Alior Bankiem, jednak wydaje się, że póki co ta współpraca nie jest zagrożona.
Orange Bank to nie pierwszy zachodni bank, który przymierza się do wejścia na polski rynek w najbliższych miesiącach. Nie tak dawno temu nad Wisłą pojawił się nowy bank w Polsce, a teraz szuka nawet pracowników, Standard Chartered stawia na prawników i millenialsów.