Jest życie po mBanku, Orange będzie miało swój własny bank

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji (38)
Jest życie po mBanku, Orange będzie miało swój własny bank

Orange to francuski gigant telekomunikacyjny, działający w wielu krajach na całym świecie. mBank to bank o przeważającym niemieckim kapitale. Prowadzili też wspólnie usługę bankową o nazwie Orange Finanse. Teraz czekamy na Orange Bank w Polsce.

Jak już zapewne się domyślacie, była to współpraca czysto biznesowa. Orange wciskało klientom konta w banku przy okazji setek innych, oferowanych przez siebie usług. mBank dawał temu „support” techniczny. Jakiś czas temu okazało się, że ta współpraca nie potrwa już długo, a mBank podjął nawet starania by przekonać klientów Orange do pozostania na jego włościach, przygotowując dla nich specjalną ofertę.

Przynajmniej do końcówki lutego 2020 mBank decyduje się na zagwarantowanie uciekinierom z Orange braku opłat za:

  • za prowadzenie rachunku
  • za wydanie  i użytkowanie karty płatniczej
  • za wypłaty z bankomatów przy użyciu karty płatniczej
  • za wpłaty we wpłatomatach przy użyciu karty płatniczej
  • za przelewy internetowe w złotówkach

Orange Bank w Polsce od 2021

Jak donosi Cashless, Orange po rozwodzie z mBankiem planuje samodzielnie wejść na rynek bankowości – podobnie, jak miało to miejsce na rynku francuskim. Orange Bank funkcjonuje tam już od kilkunastu miesięcy, natomiast w naszym kraju (niewykluczone, że na skutek zakazu konkurencji z mBankiem) pojawi się dopiero w 2021 roku. Orange najprawdopodobniej będzie działać w naszym kraju na zasadzie jednolitego paszportu, co pozwoli ominąć sporą część utrudnień stawianych instytucjom finansowym przez polską Komisję Nadzoru Finansowego.


Ciekawostką rzucaną przez Cashless na współpracę Orange z mBankiem jest fakt, że konwersja w ramach Orange Finanse była dość przyzwoita – użytkownicy operatora faktycznie zakładali konta bankowe. Problemem był natomiast fakt, iż użytkownicy założonych w drodze współpracy kont byli mało aktywni. Niewykluczone więc, że faktycznie dawali sobie „wciskać” konta bankowe, natomiast ostatecznie z nich nie korzystali.

Trudno zatem ustalić czy w większym stopniu przyczyną końca projektu Orange Finanse były ambicje operatora, by wprowadzić do Polski swój własny Orange Bank, czy też jednak niezadowalające wyniki konwersji (i jej skutków) po stronie mBanku. W podobny sposób współpracuje T-Mobile z Alior Bankiem, jednak wydaje się, że póki co ta współpraca nie jest zagrożona.

Orange Bank to nie pierwszy zachodni bank, który przymierza się do wejścia na polski rynek w najbliższych miesiącach. Nie tak dawno temu nad Wisłą pojawił się nowy bank w Polsce, a teraz szuka nawet pracowników, Standard Chartered stawia na prawników i millenialsów.