Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w prawie pracy

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (3)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w prawie pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w prawie pracy

Elżbieta Rafalska, która objęła Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej) zapowiedziała planowane pierwsze zmiany w prawie pracy. W pracy i wprowadzaniu zmian mają jej pomagać Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz i Marcin Zieleniecki.

Poseł Stanisław Szwed, który do niedawna był wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a w obecnym rządzie i ministerstwie będzie odpowiedzialny za rynek pracy, fundusze, departament prawa pracy, a także dialog społeczny. Proponuje on ponowne powołanie Komisji Kodyfikacyjnej, która zajmowałaby się zmianami prawa jako instytucja zewnętrzna (poza ministerstwem). Chodzi o to, że  ministerstwo powinno współpracować z partnerami społecznymi, a nie tylko samemu zarządzać zmiany, bez żadnych dodatkowych konsultacji.

Kolejną sprawą będzie wprowadzenie Narodowego Programu Zatrudnienia, czyli zapewnienie nowych miejsca pracy dla młodych. Ma to się odbyć przez zachęcanie pracodawców, by ci tworzyli nowe miejsca pracy dla absolwentów, ale także dla bezrobotnych. W gminach, gdzie bezrobocie jest największe i tych, które nie są zbyt bogate, rozważać się ma obniżanie składek na ubezpieczenia społeczne, zmniejszenie o połowę wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dodatkowo państwo ma uczestniczyć w finansowaniu praktyk szkoleniowych.

Kolejnym elementem NPZ mają być pożyczki i kredyty, które będą mogli otrzymać absolwenci chcący rozpocząć działalność gospodarczą. Jednym z warunków ma być zobowiązanie do stworzenia co najmniej dwóch miejsc pracy na pełen etat na czas przynajmniej 12 miesięcy. Wiceministrowie mówią także o wprowadzeniu minimalnej stawki za godzinę pracy, która ma wynosić 12 zł. Dodatkowo pracownik ma dostać podpisaną umowę o pracę jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Na to, czy przedstawiane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany w prawie pracy zostaną wprowadzone w życie i kiedy to nastąpi, będziemy musieli nieco poczekać. W międzyczasie można zapewne liczyć na kolejne pomysły dotyczące zmian w prawie pracy i polityce społecznej. Oby były one korzystne dla pracowników, przedsiębiorców – by żyło nam się lepiej i dostatniej.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z pracodawcą, wypłatami, umową o pracę i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.