Przedsiębiorcy często mają problem z zatorami płatniczymi. Można przypuszczać, że jest to jedna z przyczyn zadłużenia płatników składek. Pod koniec 2018 roku ponad pół miliona osób prowadzących działalność gospodarczą miało bowiem dług w ZUS.
Dług w ZUS: łącznie 14,5 mld zł
Ponad pół miliona przedsiębiorców na koniec 2018 r. miało prawdopodobnie niewesołe przemyślenia. Chodzi o zaległości w opłacaniu składek pobieranych przez ZUS. Łączny dług w ZUS wygenerowany przez przedsiębiorców to aż 14,5 mld złotych. Co ważne, ok. 296 tys. dłużników to osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a tym samym – płacą składki na ZUS tylko za siebie. Albo raczej – nie płacą. Szacowana wysokość zadłużenia tej grupy sięga ok. 4,8 mld złotych. Jeśli spojrzymy na wysokość całego długu, może się wydawać, że nie jest to aż tak duża kwota, jednak należy pamiętać, że to zadłużenie wygenerowane przez pojedynczych przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników.
ZUS proponuje rozłożenie długu na raty
ZUS wykazuje się w tym wypadku pewną wyrozumiałością – umożliwia przedsiębiorcom rozłożenie zaległości na raty. Dzięki temu dług w ZUS będzie można spłacić w dłuższej perspektywie czasowej. Dłużnicy będą musieli wprawdzie uiszczać stosowne raty co miesiąc (a ci, którzy wciąż prowadzą działalność, powinni dodatkowo opłacać bieżące składki), ale i tak będzie to dla nich pewne ułatwienie. Dodatkowo wysokość miesięcznej raty ZUS dostosuje do możliwości przedsiębiorcy.
Dłużnicy, którzy będą chcieli skorzystać z możliwości rozłożenia długu na raty, powinni złożyć specjalny wniosek. Należy w nim podać m.in. dane identyfikacyjne, przyczynę powstania zadłużenia, wytłumaczenie niemożności spłacenia długu za jednym razem. Przedsiębiorca będzie musiał też wskazać, jaką część długu chce rozłożyć na raty oraz zaproponować termin płatności raty i jej wysokość. Złożenie wniosku nie jest jednak równoznaczne z tym, że przedsiębiorca na pewno otrzyma możliwość zawarcia układu ratalnego z ZUS. Zakład może w niektórych sytuacjach odmówić rozłożenia długu na raty – np. wtedy, gdy jest prowadzone skuteczne postępowanie egzekucyjne.
W ekstremalnych przypadkach ZUS może umorzyć dług. Dzieje się tak, gdy stwierdza się całkowitą nieściągalność długu.
Kłopoty przedsiębiorców
Niektórzy przedsiębiorcy po opłaceniu składek na ZUS są ledwo w stanie przeżyć do kolejnego miesiąca. Inni zmagają się z kontrahentami, którym niespecjalnie spieszy się do zapłacenia faktury. Jeszcze inni ponieśli sromotną porażkę w walce z konkurencją i teraz walczą o utrzymanie się na rynku. Problemy przedsiębiorców można wymieniać właściwie w nieskończoność. A ewentualny dług w ZUS to tylko jeden z wielu kłopotów, z jakimi zmagają się niektórzy.